! 
Не ЧЕБУРЕК, а ЧІБЕРЕК 

 

Ви знаєте, що ми всі неправильно називаємо страву-візитівку кримськотатарської кухні, й маємо якнайшвидше призвичаїтись казати правильно? Ми зараз пояснимо чому.

Чіберек, або ж чибирек саме так має писатись і звучати українською давня й поширена страва кримськотатарської кухні. І це так само важливо, як і Кyiv not Kiev. 

Чому ж ми стільки років говорили і писали неправильно. А все тому, що копіювали російський спосіб називання страви, уявляєте. Відстояти правду кримськотатарському народу було важко. Після злочину радянської влади 1944 року, коли у результаті примусової депортації з Криму унаслідок якої тільки у дорозі загинуло близько 8 тисячі людей. Решта були позбавлені домівок, майна, права на вищу освіту. 

Багато традицій було понівечено, а цінні речі, зразки матеріальної культури - посуду, вишивки, прикрас, національного одягу було просто знищено. 

Історія кримськотатарської мови давня, але її вивчення й поширення ускладнено тим, що до 1928 року використовувалась арабська абетка, до 1939 латинська, а з 1939 року кирилиця. Перехід на кирилицю був руйнівним для передавання звуків. Після анексії Криму використання латинки фактично заборонено.

Ми ж досі в українській мові послуговуємось саме російським варіантом транслітерації назв страв кримськотатарської кухні. Й це недобре. 

З поваги до культурної гастрономічної спадщини, давайте не просто готувати й куштувати страву, але й правильно вимовляти

 

 

Інгредієнти

Для тіста:
• борошно — 550 г;
• сіль — 10 г;
• олія — 1 столова ложка; 
• вода — 2 склянки.

Для начинки: 
• сіль — 5 г; 
• цибулина; 
• чорний духмяний перець — 0,5 г;
• баранина  — 390 г; 
• вода — 50–100 мл; 
• м’ята перцева — 100 г (за бажанням).

 

Приготування

І

Начинка. М'ясо пропускаємо через м’ясорубку або ріжемо двома ножами. Нарізаємо маленькими кубиками цибулю та додаємо до фаршу. Солимо, перчимо. Додаємо дрібно посічену м’яту. Перемішуємо й лишаємо на 10 хв. Додаємо 50–100 грамів води, знову перемішуємо.

ІІ

Тісто. В чашу насипаємо борошно, робимо посередині заглибину, вливаємо  1 ст. ложку олії та воду, попередньо розчинивши в ній сіль. Вимішуємо й ділимо на дві частини, вимішуємо кожну окремо і кладемо на 30 хв під серветку. 

ІІІ

Відщипуємо шматки розміром з невелике яблуко та ще раз добре промішуємо. Кульками викладаємо на столі рядочком і накриваємо серветкою.

ІV

Кожну кульку розкатуємо качалкою завтовшки 2 мм. На розкатане тісто кладемо 1 столову ложку начинки. Розподіляємо ложкою фарш уздовж однієї половини кола у вигляді півмісяця і накриваємо другою частиною розкатаного тіста. Краї чіберека зчіплюємо спеціальним зубчастим ножем чи виделкою.

V

Смажимо у попередньо розігрітій олії в глибокій сковорідці або казані. Важливо, щоб температура олії для смаження була однаковою. 

 

* 
Смакують чібереки гарячими з айраном чи кислим молоком 

 

 


 

Фото Мирослави Павлик

 


 

 

Рецепт входить до книги Кримськотатарська кухня, авторства Олени Соболевої, виданої видавництвом їzhak.