Цей різновид домашнього печива має особливе значення у традиційній та сучасній культурі кримських татар. Давайте дізнаємось про його роль в обрядовій культурі й розповімо як приготувати так, аби ваше печиво вийшло бездоганним.
Кхураб’є, кхурабіє або хурабіє - це пісочне печиво притаманне багатьом східним народам. В Україні вас неодмінно пригостять кхураб'є в оселях кримських татар та греків Надазов'я. Ним частують коли запрошують на каву, яка має особливе місце в гастрономічній культурі кримських татар (про це можна прочитати тут).
Жодне кримськотатарське святкове застілля не обходилось без цих солодощів. Багато хураб'є напікають до весілля тому іноді його звуть - "печиво нареченої". У минулому виготовлення весільного порційного печива мало ритуалізований характер. За кілька днів до весілля в оселі, де мали відбутися урочистості, збиралися близькі родички та сусідки, замішували тісто та пекли кхурабіє. Після завершення кулінарного дійства всіх жінок пригощали кавою.
Можливо ви звикли бачити кураб'є у формі квіточки з краплиною джему по центру, але це лише одна з варіацій. У народній кухні випікають переважно у формі овалу, півмісяця, зірки чи квітки.
Якщо ви приготуєте за класичною, вивіреною не одним десятиріччям практики рецептурою, то дійсно отримаєте ніжне печиво з горіховим присмаком, яке легко зберігається кілька тижнів і лишається на смак таким же чудовим як і у перший день. За цим рецептом Зарема Усеїнова готує кримськотатарське кураб’є:
“
«Пам’ятаю це печиво ще з дитинства, коли жили в Узбекистані, куди були депортовані мої бабусі та дідусі, де народилися мої батьки, а потім і я. Вечорами моя бабуся сідала за круглий низький стіл – софра і починала замішувати тісто на кураб’є. Це було наче якесь чаклунство, бо з невеликої кількості простих інгредієнтів виходило таке чарівне печиво.
Я вперше це печиво почала випікати коли переїхала до Києва. Довго згадувала, як випікала моя бабуся. Багато спроб було замішування тіста, бо з першого разу не виходило. Потрібно вимішувати саме руками, щоб відчувати тісто»
!
Кількість порцій: 25-30 штук
Час на підготовку: із розрахунку підготовки топленого масла 1 день.
Час на приготування: 40-50 хв.
Інгредієнти
• топлене масло — 1 склянка;
• цукрова пудра — 1 склянка;
• борошно — 2 склянки;
• жовток - 1 шт;
Приготування
І
Топлене вершкове масло.
Головна умова якісного печива кхураб'є це використання топленого вершкового масла. Мається на увазі не просто розтоплене і охолоджене вершкове масло, а пряжене, топлене. Воно є основою для приготування багатьох кримськотатарських страв і було більш поширеним у минулому ніж сьогодні. Найчастіше ви таке масло зустрінете на поличках крамниць під назвою ГХІ, але можете зробити його і в домашніх умовах. Для цього вершкове масло потрібно розтопити й тримати на повільному вогні допоки воно не стане повністю прозорим. Під час цього процесу потрібно постійно стежити і знімати шумовиння, пильнувати аби воно не перегоріло. З масла має випаруватись частина води, а молочний білок кристалізується і лишиться на дні. Тому помішувати масло не можна. Протягом всього процесу необхідно знімати шумовиння, після чого процідити і лишити аби охололо. Готовий продукт має бути ніжного золотого кольору та прозорої структури. Ця технологія дозволяла зберігати вершкове масло протягом кількох місяців. На ньому добре смажити, додавати в каші чи готувати солодощі.
Тож використання саме такого масла дозволить отримати ту ніжну структуру і горіховий присмак. Тому якщо у вас немає топленого масла, підготуйте його принаймні за день, до того як вирішите пекти кураб’є.
ІІ
Топлене масло має бути кімнатної температури. Перетираємо його руками з цукровою пудрою до світлої піни. Додаємо жовток та борошно і обережно збираємо тісто, делікатно вимішуючи.
ІІІ
Викладаємо готове тісто на дошку, розподіляємо так, щоб товщина шару була близько 1 сантиметра, не менше.
ІV
Для гарного і традиційного візерунку використовують виделку, якою треба провести вздовж поверхні тіста. Далі тісто розрізати ножем спершу на полоски, а потім на ромби (довжина сторін — приблизно 4–5 см). Три ромби складаємо так, щоб вийшла форма трилисника. Також можна скласти форму квітки з п’яти ромбів.
V
Деко посипаємо борошном. Викладаємо печиво і випікаємо за температури 200–250 градусів 20-25 хвилин. Готове печиво посипаємо цукровою пудрою, але тільки після того як повністю охолоне.
*
Фото Мирослави Павлик для книги "Кримськотатарська Кухня" видавництва їzhak
#ПРАКТИКАКРИМСЬКОТАТАРСЬКА КУХНЯРЕГІОНАЛЬНІ СТРАВИКХУРАБ’ЄКУЛІНАРНА СПАДЩИНА