Матеріал публікується завдяки пожертвам та волонтерській підтримці, наданим Центру гастрономічних досліджень від спільноти їzhakultura. Підтримайте подальшу публікацію матеріалів!

 Кулінарних книжок у світі англомовної літератури сотні тисяч. Серед них, багато праць з рецептами та історіями присвячених національним кухням, ці книжки стають провідниками у світі смаків, продуктів, історії й культури цілих країн. А як і хто розповідає про українську кухню англомовному читачу. Забігаючи наперед констатуємо, що як для такої великої країни, як Україна книжок вкрай замало.  

У цьому матеріалі ми розповімо про англомовні книжки які знайомлять світ з українською кухнею. Зараз, як ніколи, важливо ділитися нашою культурою та традиціями з усім світом. Рекомендуйте своїм англомовним друзям, розповідайте про ці книжки знайомим, аби у кожному куточку планети розуміли значущість та цінність української народної гастрономії. 

 

В цьому огляді:

Anna Voloshyna. BUDMO! Recipes from a Ukrainian Kitchen (2022) 

Olena Braichenko, Maryna Hrymych, Ihor Lylo, Vitaly Reznichenko. UKRAINE. FOOD AND HISTORY (2021) 

Ievgen Klopotenko. UKRAINIAN CUISINE IN 70 DISHES (2021) 

Olia Hercules. SUMMER KITCHENS. Recipes and Reminiscences from Every Corner of Ukraine  (2019) 

Jaroslawa Z. Johnson. LEGACY OF FOUR COOKS RECOLLECTION OF UKRAINIAN HOME COOKING  (2011)

 

BUDMO! Recipes from a Ukrainian Kitchen 

Це одна зі свіжих кулінарних книжок які з’явились вже у 2022 році від українки яка вже понад десять років живе у США, родом з Херсонщини.  У ній зібрані українські рецепти у творчому виконанні авторки.  Ви навчитеся готувати борщ зі щавлем та напівм’якими яйцями, авторка знайомить із родинними рецептами смаженої качки, яку готувала бабуся Анні, пиріжками варениками, сирниками, оладками.

Ця книга:

• пропонує авторський підхід до сучасної домашньої кухні;
• у книзі вміщені рецепти страв сусідніх з Україною країн;
• познайомить із регіональними присмаками до страв та солінням. 

Придбати книжку можна також на Amazon 

 

UKRAINE. FOOD AND HISTORY 

Ця книжка формує цілком новий візуальний образ української кухні: стильної та сучасної. Поширені страви, знайомі рецепти, розлогі розділи з історії української кухні, популярні смаки та унікальні продукти все це в одній книзі. Рецепти розроблені кухарями-професіоналами з різних куточків України, які подбали про те, аби кожен рецепт був доступним навіть для новачків. Тож ви навчитеся готувати страви, які по-справжньому закохують в українську кухню. З моменту виходу цієї книжки, понад десяти країн світу сформували запит на купівлю авторських прав та переклад на інші мови світу. У 2022 цю книжку переклало й видрукувало одне з найбільших видавництв Франції, восени цього ж року, відбудеться презентація книжки німецькою мовою. Про цю книжку можна дізнатись з огляду Олексія Сокирка, Маріанни Душар. Гортаючи цю книжку ви побачите вишукані страви знайомі кожному українцю, які гідні бути не тільки на святковому столі, але й у ресторанному меню. 

Ця книга:
• містить в собі рецепти страв, які зможе приготувати кожен;
• розповість про минуле та сьогодення української кухні;
• розкриє кулінарні традиції України, які збереглися й донині;
• розкаже про техніку приготування та способи збереження продуктів;
• дасть цінні поради щодо сервірування столу й створення атмосфери заходу та враження гостей;
• надихне ще більше зануритися у вивчення української гастрономії.

Придбати можна у нас в крамниці yizhakultura.com
Для замовлення у США та Європі доступна на Amazon

 

UKRAINIAN CUISINE IN 70 DISHES

Серед авторських англомовних книжок створених в Україні є збірка рецептів  від українського блогера та телеведучого шефа Євгена Клопотенка. У ній можна знайти рецепти вареників, гречаників, борщів та супів. Це переклад з українського видання книжки «Зваблення їжею з українським смаком». Автор пропонує власне бачення поширених в Україні страв та рекомендує спробувати приготувати забуті страви української кухні такі як тетеря, таратута чи лемішка. Ці давні страви подані в авторському прочитанні шефа.

Ця книга:
• пропонує добірку із 70 рецептів українських страв в інтерпретації українського шефа Євгена Клопотенка;
• познайомить із давніми та забутими стравами української кухні;
• містить роздуми автора про цінність української кухні, страв та продуктів.

Замовити книжку можна за посиланням.

 

SUMMER KITCHENS. Recipes and Reminiscences from Every Corner of Ukraine 

Літня кухня для українців – це особлива історія про збір всієї родини за гостинним столом в теплу пору року на свіжому повітрі. Це невеличке місце поодаль від будинку з яким пов’язано безліч теплих спогадів дитинства. 

Готуючи цю книжку авторка опиралась на кулінарні традиції своєї родини, яка родом з Херсонщини, а також збирала рецепти з різних куточків України. Оля Геркулес, відома більше в англомовному світі. Вона живе у Лондоні, веде кулінарну рубрику та кулінарні майстер-класи й пише книжки. У цій книзі багато літа та смаків українського Півдня. В умовах війни та окупації Херсонщини значення цієї книжки важко переоцінити. 

Книга також містить в собі розділи про ферментацію, консервування та маринування, які точно стануть в пригоді господиням. Гортаючи цю книжку ви побачите знайомі страви українського дому. Більше про цю книжку запрошуємо прочитати у нашому огляді від Катерини Селдоненко 

Ця книга:
• знайомить з українською кухнею крізь привабливе вікно літніх кухонь;
• завдяки 100 чудовим рецептам, розповідає про український клімат і продукти;
• має чудову колекцію захопливих особистих розповідей авторки.

Для замовлення книжка доступна на Amazon 

 

LEGACY OF FOUR COOKS RECOLLECTION OF UKRAINIAN HOME COOKING  

Ця книга оригінальне видання авторки яка народилась в Україні, але через війну, її родина опинилась у таборі переміщених осіб, а згодом осіла в США. На той час, авторці було 4 роки. Збудувавши успішну кар'єру у зрілому віці, Ярослава Джонсон пише книжку у якій відтворює смаки українських страв, які вона куштувала в Америці. Це цікава мандрівка у світ кухні американської української діаспори

Ця книга:
• розповідає про українські страви які готували жінки з України у США у ХХ ст.;
• познайомить вас зі смаками домашньої кухні українців США;
• знайомить з родинною історією авторки на прикладі якої можна краще зрозуміти долю українців, що мігрували у роки Другої світової війни.

Книга вийшла також і українською мовою. Англійською можна замовити тут.

 

Замість підсумків

Готуючи цей матеріал ми знайшли чималу кількість книжок створених і видрукуваних у 2022 році. Деякі з них наштовхують на думку, що вони з’явились не внаслідок довгої чи вдумливої роботи над українською гастрономічною спадщиною, а є ситуативною реакцією на події та запити аудиторії. Це закономірна реакція і біди у тому немає. З часом кількість переростає в якість, а час визначить справді фундаментальні та якісні книжки. Ми ж чекаємо на появу нових досліджень та переконані, що українська кулінарна спадщина заслуговує на добру сотню гарних книг