Ми продовжуємо щотижня пропонувати вам рецепти за якими можна не лише готувати, але й здійснювати гастрономічну мандрівку, дізнаватись нові факти та вивчати історію. Сьогодні, розповідаємо про кисломолочні продукти кримськотатарської кухні. Вже ось-ось розпочнуться справжні теплі та спекотні дні, а рецепт який ми пропонуємо буде актуальним для теплого і затишного дня!    

У гастрономічній культурі кримських татар велике значення мають молочні та кисломолочні продукти (язма, йогурт, топлене масло сари яг). Окремі види молочної продукції були популярні серед степовиків. 

Аби приготувати оригінальну язму, вам не обійдись без кхатикха (щось на зразок кисляку), який міг зберігатися кілька тижнів. 

Кхатикх — це найпопулярніша молочна страва в кримських татар. Його у великій кількості виготовляли чабани на яйлах (високогірних пасовиськах). Для закваски використовували шматочок сушеного шлунку молочної овечки. Кисляк кхатикх був широко відомий не тільки серед кримських татар. Так, кримський лікар Володимир Дмитрієв уперше в Європі організував виробництво кисляку для лікування. Про його лікувальні властивості він написав книгу, яка згодом була перекладена на кілька європейських мов. Після досліджень Дмитрієва кисляк став поширеним напоєм, який споживали для підтримання здоров’я не лише не теренах Російської імперії, але й у Європі. У містах Криму кхатикх виготовляли переважно кримські татари і його продавали в аптеках за попереднім замовленням.

Саме на основі цього кисломолочного продукту, готується корисна та освіжаюча страва язма. Надзвичайно проста і смачна.

Інгредієнти:

• кхатикх (густий кефір) — 1 л;
• огірок свіжий - 1 шт;
• часник - 4 зубчики;
• кріп - 30 г;
• сіль - дрібка.

 

Приготування

Огірок промиваємо, висушуємо й натираємо на тертці. Зайвий сік вичавлюємо.

Часник вичавлюємо або дрібно натираємо, подрібнюємо кріп.

До кхатикха (кефіру) додаємо всі складники, солимо.

 

! 
Язмою також називають напій, який отримують шляхом розбавлення кхатикха водою  

 


 

Фото Мирослава Павлик

Ілюстрації Олена Старанчук

 


 

 

Рецепт входить до книги Кримськотатарська кухня, авторства Олени Соболевої, виданої видавництвом їzhak.