Чому кавун став тиражованим і впізнаваним гастрономічним образом Херсонщини?

Так відбувається, тому що це найшвидший і найпростіший шлях окреслити регіональну ідентичність. 

Та нам хочеться аби розповіді про край не обмежувались одним символом. Бо сьогодні, Херсонщина - це сотні життів і доль українців, які рішуче виступали проти російської окупації, це пограбовані дрібні й великі фермерські господарства, це заміновані поля і шалені збитки заподіяні екосистемі. 

Херсонщина, розташована в Причорноморській низовині, має особливий ландшафт та заповідні зони, це також численні місця зі знахідками археологічної культури від кам’яного віку до часів Давньої Русі. Тут великий вплив мали кіммерійці, скіфи, сармати, греки, римляни, гуни, готи, хазари, русичі, печеніги, половці, татари. 

 

А що ми знаємо про гастрономічну спадщину й кулінарні традиції краю? 

• Тут можна простежити кулінарні впливи - греків, болгар, євреїв, німців та французів. До революції, на Херсонщині працюють готелі, біржі, підприємства та ресторани - німців, англійців, австрійців, французів. Тому тушкована капуста, овочеві пряні страви, квасоля з соусом, устриці мали місце у вишуканій кухні.

• До війни тут продовжувала своє життя давня козацька страва — куліш, що й не дивно, адже у минулому тут були Кам'янська й Олешківські Січі.

• Завдяки впливам сходу та торгівлі, рис швидко увійшов у побут на Херсонщині і знайшов місце у багатьох українських стравах.

• Херсонщина це ще неймовірні плавні Дніпра, а значить риба, яка у лиманах тут "жирна" велика.  Лящ, сом, оселедець, кефаль, судак, плітка, білий амур. Рибу тут вміють ідеально солити та в'ялити, а якщо варять юшку, то неодмінно з кількох видів свіжоспійманої риби, та ще й з "льоком".

• "льок" - товчений часник з сіллю, розведений густою-густою юшкою, наваром. Рибним або м'ясним, подається до рідких страв і як поливка до риби чи м'яса

• Рибні борщі - з бичками, печеним сомом, смаженими коропами. До речі рецепт рибного борщу та ще й томатним морсом - шукайте на нашому сайті.  Борщ тут густий та жовтогарячий такий же як і полудневе сонце. 

• Мед тут теж особливий, зібраний у плавнях, він ніжний, делікатний та світлий 

• Кримськотатарська кухня має тут свою історію, зумовлену географічною та історичною близькістю. Також після анексії Криму у 2014 році, багато родин кримських татар переїхали на Херсонщину

• Кабиці, ще одна особливість південних регіонів.  Це літні печі та кухні, в яких готують страви протягом літньо-осіннього періоду.  З часом навколо цих печей будують окремі літні кухні на яких збираються за столом родиною чи з сусідами

• Ну і звісно про кавуни. Саме херсонські кавуни мають статус географічно захищеного продукту, їх тут вирощують, їдять і продають. А ще чудово квасять цілими чи у скибках, з кавунової м'якоті готують густий, запашний і тягучий бекмез

 

І якщо ви прочитали весь текст, маєте знати, що інформацію до наших публікацій ми збираємо по краплині, аналізуємо перевіряємо та розповідаємо вам тільки перевірені і якісні матеріали.