Друзі, ми вже анонсували старт передпродажу книжки «Від бобра до фазана. Світ їжі західноєвропейського Середньовіччя» української вченої, дослідниці Стефанії Демчук. 

Свого часу, аналізуючи книжковий ринок в Україні ми зауважили надзвичайно мізерну кількість книжок у науково-популярному форматі від українських вчених. Може скластись хибне враження, що в нас не так і багато вчених, але це зовсім не так. Тому для нас надзвичайно важливою є співпраця з українськими дослідниками, яка б дозволяла посилювати голос українських вчених у медіапросторі. Адже наша мрія і велика мета - популяризація і розвиток гастрономічних досліджень в Україні. Крок за кроком та спільними зусиллями ми до цього прямуємо. 

 

Сьогодні, хочемо розповісти про нашу авторку, кандидатку історичних наук Стефанію, яка ще з дитинства цікавилась історією та мистецтвом, але до своєї теми прийшла не відразу, спробувавши себе спочатку в археології та антикознавстві.

 

Любов до Cередньовіччя ж почалася з його кінця, коли дипломну (2012) та кандидатську (2016) Стефанія присвятила культурі і мистецтву Нідерландів XVI століття. Цю закоханість легко зрозуміти: кінець XV – XVI століття є часом Ієроніма Босха та Пітера Брейгеля, чиї енігматичні твори продовжують інтригувати нові покоління дослідників. Під час написання роботи та після захисту Стефанія багато подорожувала Європою, працюючи у бібліотеках та музейних зібраннях Італії, Франції, Нідерландів, Німеччини та Австрії.

Гарний привід звернутися до більш ранніх сторінок середньовіччя з’явився у 2017 році із заснуванням разом із колежанкою Людмилою Ващук Центру середньовічних та ранньомодерних досліджень «Симболон». З нього ж починається активна популяризаторська діяльність Стефанії, у якій авторка поєднувала науковий підхід, знання матеріалу зі «середньовічними» мемами, які ви точно зустрічали у Фейсбуці. Такий підхід сприяв тому, що середньовіччя ставало ближчим до найширшої аудиторії. А воно того вартує, адже:

 

«Скажу може крамольну річ, але щиро вважаю, що усі ми вийшли із середньовіччя. Античність звісно сформувала сучасну філософію і літературу, але школи й університети, їжу та одяг, собори та приватні будинки, ба й навіть національні мови дала нам саме середньовічна доба. Саме тому занурення у неї є зануренням у нашу спільну історію – і не слід тут відділяти Україну від Західної Європи».  

 

Що робить середньовіччя таким особливим? Воно говорить дуже різними голосами: проповідями священників, трактатами теологів, піснями мандрівників-вагантів, символами свого мистецтва, лірикою трубадурів, жартами міських шванків, листами людей освічених і не дуже. Почути та зрозуміти ці голоси має історик чи історикиня. Вони ж мають відкрити їх світові, і саме від них залежить, наскільки переконливим та цікавим стане це відкриття.

 

«Я – людина дуже пристрасна, що не може не позначатись на тому, як я працюю чи пишу. Завжди прагну через свої тексти і виступи передати жаринку того вогню інтересу, який палає у мене в середині».  

 

Книжка «Від бобра до фазана. Світ їжі західноєвропейського Середньовіччя» не випадковість, а результат декількох років досліджень, і перший масштабний проєкт Стефанії після захисту кандидатської дисертації, присвячений темі їжі.

І якщо ця книжка вже ось-ось знайде своїх читачів, то Стефанія працює далі над книгою про середньовічне життя у всій його повноті: про дитинство, кохання і шлюб, навчання і роботу, жарти і святкування, здоров’я і смерть, яка має вийти у видавництві «Віхола» у 2022 році.