Новини
/ 3 серпня. Фізик Етьєн Кляйн, директор досліджень Комісії з атомної енергії Франції, розіграв користувачів твіттера. Він видав знімок ковбаси чорисо за зображення Проксими Центавра, зроблене за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб». Це найближча до Сонця зірка, яка знаходиться на відстані 4,2 світлових років від нас. “Цей рівень деталізації… День за днем відкривається новий світ”, - написав науковець. Допис швидко поширився й отримав майже 4 тис. ретвітів.
Пізніше Кляйн пояснив, що насправді фото зображує шматок свинячої ковбаси чорисо. Він назвав свій жарт формою розваги і закликав користувачів обережніше ставитися до інформації у соцмережах, у тому числі до слів авторитетних учених і яскравих картинок.
Отримавши гнівну реакцію на свій твіт, вчений вибачився за поширення фейкових новин. Він наголосив, що ця ситуація чудово ілюструє той факт, що фейкові новини у соцмережах завжди успішніші, ніж справжні.
/ 8 серпня. Спільно з журналісткою, культурною менеджеркою та ведучою радіо «Київ FM» Анаід Агаджановою українська броварня Rebrew випустила благодійну лінійку пива. Його назвали на честь Мінерви — античної богині мудрості, справедливості, закону, перемоги, що також була покровителькою мистецтв, торгівлі та стратегії. Rebrew буде перераховувати прибуток із продажу пива лінійки «Мінерва» на підтримку діячів культури, які боронять Україну на фронті. У публікації на Facebook Анаід Агаджанова просить митців з фронту писати їй свої запити — в міру надходження коштів з продажів пива їх будуть намагатися закривати.
Його можна придбати в інтернет-магазині броварні, пабі BREWERS у Києві, магазинах Beer Place у Києві та Броварах.
/ 9 серпня. Італія подала до суду проти Словенії через бальзамічний оцет. Минулого року Словенія повідомила Європейську комісію про свої плани «стандартизувати» виробництво оцту, тобто, по суті, продавати будь-який винний оцет, змішаний з концентрованим фруктовим соком або суслом, як «бальзамічний оцет».
Італія ж стверджує, що використання назви загрожує традиціям досконалості й ринку в 1 мільярд євро. Як аргумент італійці наводять давню традицію, згідно з якою бальзамічний оцет потрібно витримувати 12 років, інколи 25, а класу екстра – навіть 200 років. Термін aceto balsamico di Modena (бальзамічний оцет Модени) існує з 2009, й офіційно його можуть використовувати лише виробники в Модені та регіоні Емілія-Романья.
Поки невідомо, наскільки вдалим буде крок проти Словенії. У 2019 році італійські виробники бальзамічного оцту програли судовий процес, щоб заборонити німецькій компанії використовувати назви aceto або aceto balsamico. Але суд Європейського Союзу постановив, що назва aceto є загальноприйнятою, а balsamico — це прикметник, який зазвичай використовують для оцту з гіркувато-солодким смаком.
/ 9 серпня. 4 українських заклади увійшли в короткі списки закладів Європи від Restaurant & Bar Awards в таких категоріях:
• Кафе - будь-що, від кав'ярні до чайної:
- кав’ярна Fresh Black, Київ. Дизайн - Loft Buro;
- ресторан грецької кухні Nikos, Одеса. Дизайн - Belenko Design
• Інтер’єр поверхонь - як поверхні (стіни, стелі та підлоги) поєднуються, створюючи простір закладу: Бар-ресторан Deep Bar, Дніпро. Дизайн - YOD Group
• Standalone - заклад, який не входить до мережі: ресторан Terra, що входить до комплексу Emily Resort у місті Винники (Львів. обл.) Дизайн - YOD Group
Restaurant & Bar Awards - конкурс дизайну закладів громадського харчування. Уже 14 років він відзначає найкреативніші простори світу та людей, які їх створюють. До складу журі входить чотири десятки фахівців, які працюють у сфері дизайну, архітектури, гостинності та стилю життя.
/ 10 серпня. Військовий врятував і перевіз у ящику з під боєприпасів бджіл з Бахмута до Черкас. Олександр Афанасьєв, який до війни був пасічником, знайшов бджолину сім’ю після чергового обстрілу. Бджолину сім'ю возив з собою по фронту, а щоб вони безпечно втрапили до Черкас — залучив волонтерів, які возили допомогу військовим. У прифронтових містах бджолині сім’ї залишаються без господарів. Боєць каже, що після перемоги поїде і ще один вулик з Донбасу привезе.
/ 10 серпня. АТБ тимчасово припиняє діяльність усіх магазинів у Донецькій області. Таке рішення обумовлене високою загрозою життю та здоров’ю відвідувачів та співробітників магазинів, суттєвими труднощами з безперебійним постачанням товарів, а також введенням у області особливого режиму руху транспорту на час дії воєнного стану. Останнім часом, у Донецькій області працювало 4 магазина торговельної мережі: у Покровську, Селидовому, Добропіллі та Новогродівці.
Наразі по всій Україні працюють понад 1 140 магазинів компанії.
/ 11 серпня. Ресторани McDonald’ знову запрацюють в Україні. Українські заклади мережі швидкого харчування будуть відкриватися поетапно. Першими відновлять роботу McDonald’s у Києві та на заході України.
“Протягом кількох наступних місяців ми з партнерами будемо займатися відновленням ланцюгів постачання продуктів у ресторани, підготовкою ресторанів до обслуговування клієнтів, поверненням команди ресторанів і співробітників у робоче середовище, а також впровадженням розширених процедур і протоколів для підтримки безпеки наших людей і клієнтів”, - зазначили в пресслужбі компанії. Над цими задачами працює команда українського ринку на чолі з Юлією Бадрітдіновою, однак точна дата відкриття перших ресторанів ще невідома. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зазначив, що повернення великої американської компанії — це насамперед сигнал для міжнародного бізнесу про можливість працювати в Україні, навіть попри умови війни.
/ 11 серпня. На Закарпатті планують почати видобуток солі. Вона має повністю забезпечити потреби країни. Йдеться про Буштинське соляне родовище, де можна добувати до 150 тис. т солі на місяць. Родовище зможе забезпечити 100% потреби України у технічній солі, яку постачатимуть для утримання доріг у зимовий період. Першу добуту сіль можемо отримати за пів року. Зараз потреба країни в технічній солі – до 450 тис. т на сезон. На обʼєкті вже розпочали інженерні роботи.
Нагадаємо, держпідприємство “Артемсіль”, на яке припадало понад 95% видобутку кам’яної солі в Україні, зупинило роботу в квітні.
/ 12 серпня. Четвертий виробник кави у світі німецька Tchibo GmbH вийшла із російського бізнесу. Tchibo GmbH у липні перестав володіти ТОВ «Чібо СНД». Новим власником бізнесу стало ТОВ "МВК" гендиректора "Чібо СНД" Михайла Ковалевського. Компанія, що перейшла до місцевого топ-менеджменту, до кінця року продовжить постачання кави Tchibo і Davidoff, але потім буде змушена розробити нову марку. Запуск нового продукту вимагатиме суттєвих інвестицій та вирішення проблем з логістикою, яка продовжує дорожчати.
Tchibo GmbH - не єдиний великий виробник кави, який залишив російський ринок з початку військових дій рф в Україні. У травні фінська Paulig оголосила про продаж підприємства у Твері голові Milagro Beverage Company (бренди Milagro, D’Arte, Belagio) громадянинові Індії Вікасу Сої.
/ 12 серпня. У видавництві “Віхола” стартувала серія розмов Всеволода Поліщука із письменниками про їжу та напої. Такі розмови відбуватимуться щодватижні. На першій зустрічі (осьо запис) розповідали про те, з чого вавилоняни готували борщ, про українські й неукраїнські овочі та фрукти, а також про вегетаріанство. Дискутували із Олексієм Коваленком, ботаніком та автором книжок «Фрукти проти овочів» та «Рослини-прибульці», блогу “Ботанік у кедах”.
Наступна розмова відбудеться 25 серпня о 19:00 на ФБ-сторінці видавництва “Віхола”. Говоритимуть про пиво й горілку з Анною Євгенією Янченко, вона ж Сомельє в зелених штанях.
/ 21 серпня о 16:00 у київському просторі “Остання Барикада” відбудеться презентація нової книжки Леоніда Горобця — «Зоологічна екскурсія супермаркетом. Невідома історія відомих продуктів». Леонід — доктор біологічних наук, працює у палеонтологічному відділі Національного науково-природничого музею НАН України. Тема презентації звучить як “Від свинини і курятини до креветок та анчоусів. Невідома історія відомих продуктів”. Модеруватиме розмову Євген Синиця, археолог, кандидат історичних наук, доцент кафедри археології та музеєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Вхід вільний, реєструватися не потрібно.
/ У вересні у Варшаві відбудуться українські РестоПрактики. Навчання для наших, які переїхали, та мріють про свій ресторан чи кав’ярню десь у Європі. Спікери з реальним досвідом, дехто взагалі не дуже відомий в Україні, але при цьому дуже шанований, наприклад, у Лісабоні. Засновник проекту - Ігор Сухомлин. Спікери:
• Інна Ярова, засновниця Dobro&Dobro Cafe (понад 20 закладів у Польщі), а також Posecco&Oyster Bar і Sushi&Sushi. Дуже помітний бізнес у Польщі, Інну часто запрошують на галузеві заходи, не пов'язані з українцями.
• Катерина й Антон Пісня, обсмажувачі в Paloma Coffee та кавовари в кількох кав'ярнях у Вроцлаві
• Аня Литвиненко і Міша Цибулько, які дають джазу в Лісабоні в Heim Cafe, Seagull Method та Kefi.Lisbon,
• Марк Зархін, засновник уже трьох великих ресторанів та пивоварні у Варшаві
• Оля Копилова, засновниця Чорноморки й Анчоусної, яка вже відкрила за час вторгнення заклади в Молдові та Румунії, і готує відкриття нового проекту у Варшаві.
• Юрій Ковриженко, який прямо зараз відкриває Mriya Neo Bistro у Лондоні, розкаже про купу підводних каменів, з якими зіткнувся в Британії
• Сімейство Завертайло розкаже про виробництво як основу ресторану.
• А ще Юрій Колєснік зі своїми відомими ресторанами у Празі ( La Veranda, Babiččina zahrada).
Це не повний перелік, дехто ще в процесі підтвердження. Реєстрація на захід за покликанням.
Агротема
/ 8 серпня. Україна запустила кампанію про глобальну продовольчу кризу, яку спричиняє росія. На цьому сайті користувачі знайдуть інформацію про те:
• Якій кількості людей у світі війна Росії проти України загрожує голодом або суттєвим зниженням якості харчування?
• Як Росія перетворює їжу на зброю, як вона вже зробила це з енергоносіями?
• Як можна допомогти Україні та поширити правду про причини поглиблення продовольчої кризи в світі?
На сайті для вільного поширення доступні інфографіки, макети плакатів та історії українських фермерів, які попри воєнні загрози, продовжують свою роботу, щоб нагодувати світ. Проєкт реалізований організацією BRAND UKRAINE у тісній співпраці з Міністерством закордонних справ України за фінансової підтримки Європейського Союзу.
/ 8 серпня. Вранці з порту «Південний» вперше з 24 лютого вийшло судно з українським продовольством — балкер SACURA прямує до Італії. Судно об’єдналось в караван із балкером ARIZONA, яке відправилось з порту «Чорноморськ» в Нідерланди. На борту обох суден 60 тис. тонн агропродукції.
/ 8 серпня. Покупець у Лівані відмовився прийняти українську кукурудзу з судна Razoni, яке першим вийшло з українського чорноморського порту після початку війни. За інформацією вантажовідправника, покупець у Лівані відмовився прийняти вантаж з 25 000 т кукурудзи через затримку термінів доставки на понад пʼять місяців. У Мінекономіки Лівану та ООН заявили, що не причетні до цієї ситуації, оскільки вантаж був призначений для приватного покупця. Наразі вантажовідправник шукає іншого покупця.
/ 9 серпня. Враховуючи середньостатистичні ціни на світовому продовольчому ринку, Україна очікує отримати мінімум $20 млрд за експорт зернових. Про це сказав заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький у рамках Всеукраїнського марафону. Висоцький повідомив, що наразі Україна має десятки заявок від інших країн, і це є підтвердженням того, що власники суден і трейдери вірять, що під міжнародним патронатом буде виконано зернову угоду. Він додав, що три порти Великої Одеси зможуть обслуговувати від 80 суден на місяць, отже йдеться про 3-3.5 млн тонн продукції в місяць. За словами урядовця, це позитивний сигнал для вирівнювання цін на внутрішньому ринку з умовою покриття собівартості, щоб фермери могли продовжувати операційну діяльність і з упевненістю дивитися в осінньо-польові роботи.
/ 12 серпня відкрилася нова онлайн-платформа для підтримки агровиробників – Державний аграрний реєстр (ДАР). Це єдиний цифровий хаб, розроблений Мінагрополітики за підтримки Європейського Союзу. Його мета - залучення та розподіл усіх видів підтримки серед українських агровиробників.
/ 12 серпня в Україну прибуло судно під завантаження зерном для Африки. RAVE COMMANDER під прапором Ліберії було зафахтоване в рамках Світової продовольчої програми ООН. 13 серпня його почали завантажувати українським зерном (23 тис. т), щоб потім направити через порт Джибуті до Ефіопії.
/ 12 серпня. З українських портів вийшли ще два кораблі з продовольством: SORMOVSKY під прапором Белізу, що перевозить 3 тис. тонн пшениці до Туреччини, та STAR LAURA під прапором Маршаллових островів – 60 00 тонн кукурудзи до Ірану.
/ 13 серпня. Перше судно, яке зайшло в українські порти під завантаження агропродукцією, залишило порт «Чорноморськ». Сьогодні вранці балкер FULMAR S (під прапором Барбадосу) вийшов у напрямку Туреччини. Судно об’єдналося в караван з балкером THOE. На борту двох суден 14,5 тис. тонн агропродукції.
У ході реалізації Ініціативи про безпечне транспортування агропродукції вже 16 суден вирушили із українських портів. На їх борту 450 тис. тонн агропродукції.
Волонтери та корисні ресурси
/ Телеграм канал «Еда в Одессе». Тут публікують інформацію про безкоштовні обіди, гуманітарну допомогу або від всіх, хто може поділитися продуктами із тими, хто її потребує.
/ Отут залишаємо посилання на одну та другу благодійні лекції про заготівлю продуктів на зиму від біологині Дарки Озерної. А також закликаємо підтримувати її на Патреоні, тому що окрім підтримки корисного контенту, ви також підтримаєте ЗСУ, бо Дарка закуповує компоненти для “мега-технологічних харчів” для наших хлопців.
/ Сухий борщ, веганські голубці: 15 українських виробників їжі для фронту і не тільки