Привіт, друзі! Сподіваємося, ви спокійно й радісно відсвяткували Великдень. А ми тим часом вже подбали, щоб ви не пропустили нічого важливого.

18 квітня. Пам’ятаєте вцілілу кухонну шафку й декоративного керамічного півника з Бородянки? Ті, що лишилися на стіні, яка після бомбардування із внутрішньої перетворилася на зовнішню. Тепер вони поповнили фонди Національного музею Революції Гідності. 14 квітня з дозволу власниці квартири меблі демонтували та перевезли до столиці. Півника ще у 1960-х роках виготовили на Васильківському майоликовому заводі. Саме тоді тут працювали видатні українські художники — Надія та Валерій Протор'єви, Михайло Денисенко і Неллі Ісупова. У 60-80-х роках завод був найуспішнішим  виробництвом художньої кераміки СРСР. Про нього навіть є документальний фільм та виставковий проект Я Галереї.

20 квітня. Автор рецепту Чорнобаївського хліба Андрій Пивовар показав свій новий витвір. Цього разу пекар присвятив його захисникам Маріуполя. «Золото Азова» - житньо-пшеничний заварний хліб з білим льоном та курагою. До речі, київська пекарня Bakehouse перейменувала популярний Бородинський хліб. Теж на честь батальйону «Азов». Тепер у закладах Goodwine можна придбати Азовський хліб. 

22 квітня. До Великодня в Україні створили колекцію NFT-писанок. Благодійний проект We believe реалізують Держагентство з питань мистецтва та художньої освіти та комунікаційне агентство Postmen. Останнє й створило 32 NFT великодніх яєць, візерунки яких репрезентують різні регіони України. Гроші від продажу токенів підуть на відновлення театрів, церков, музеїв та колекцій мистецтва, які постраждали від агресії росії. Купити токени можна на платформі OpenSea. Ціна - від 0,01 ETH (880 грн) до 1ETH (88 тис грн). Після покупки NFT автори закликають у різний спосіб поширювати зображення: використовувати для мерчу, у друкованій (блокноти, буклети, запрошення) або цифровій продукції.  

24 квітня шеф Юрій Ковриженко готував вечерю на благодійному вечері музики та поезії на підтримку України. Захід організували музиканти з Харкова Олег та Поліна Коган в Razumovsky Academy Concerts. Окрім них, на невеликому концерті виступили Євгенія Гудінович, Вадим Періг, Світлана Козенко та інші українські музиканти. Поезію декламував англійський актор, який знімався у «Піратах Карибського моря» та «Реальна любов», Білл Наї. До речі, твори Тараса Григоровича на заході теж лунали. Для допомоги українцям зібрали понад півмільйона гривень.

25 квітня. Оля Геркулес та Аліса Тимошкіна, авторки ініціативи CookForUkraine, потрапили у список премії The Champions of Change від The World’s 50 Best Restaurants. Нагороду заснували в липні 2021 року у відповідь на відновлення ресторанного сектору після важких 18 місяців пандемії та обмежень. Мета – підтримати людей, що вносять позитивні зміни. Кожен з переможців отримає значні донати, які допоможуть їм розвивати свої ініціативи та підтримувати довгостроковий прогрес у сфері ресторанного бізнесу та громадського харчування.

27 квітня. Єврокомісія скасовує мита і квоти на український експорт на рік. За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, оскільки більшість мит і квот стосуються аграрної продукції, рішення ЄС – це допомога Україні і світу в збереженні продовольчої безпеки. До того ж, це заохочує український бізнес вже зараз інтегруватися до внутрішнього ринку ЄС, не чекаючи на політичні рішення про членство в Євросоюзі. 

 

Історії

Авторка інстаграм-акаунту @mala_malue створила підбірку дотепних ілюстрацій про те, з чого варять справжній український борщ. 

Розповідь письменника єврейського походження Джейсона Даймонда про те, як українські ресторани допомогли йому вижити й стали своєрідними місцями підтримки, коли він тільки переїхав у Нью-Йорк із передмістя Чикаго. Це історія про comfort food, яку можна було отримати, навіть якщо твій сусід по помешканню тебе кинув, і тобі потрібно прожити на останні 40$. Якщо не плануєте оформити підписку, читайте обережно – не переходьте на інші матеріали, доки не завершите, адже там ліміт на декілька безкоштовних статей в місяць.

Українські жінки на гастрономічному фронті. Чотири історії: одеської шеф-кухарки, яка вперше представила Україну на міжнародному конгресі шефів Madrid Fusion, керівниці волонтерської кухні в Києві, співзасновниці проекту «Коломийські борщі», який виготовляє по 500 упаковок сухого борщу на день, і звичайної викладачки танців, яка евакуювалася разом із дітьми з гарячої точки під Києвом. Матеріал для Divoche.Media написала Марія Банько.

«Пекти паски серед руїн». Голос Америки Українською зафільмували, як пенсіонерка Олена Коптил готувалася до Великодня на вцілілій кухні. Коротеньке відео зняте у селі під Черніговом, яке місяць було під російською окупацією. 

 

Допомога волонтерам 

Волонтерська ініціатива «Армія Дамблдора» на базі мережі ресторанів Food vs marketing готує для захисників та українців, що постраждали від війни, допомагають з перевезеннями та  постачанням гуманітарної допомоги.  

16 травня стартує Благодійний онлайн-марафон української кухні. Під час 8 ефірів шефи навчать учасників готувати 15 традиційних українських страв. Марафон проведуть 8 кулінарів: 
• Оля Мартиновська, Вова Ярославський (обоє судді в «МайстерШеф.Професіонали»)
• Вова Ташаєв (автор «Vov Cook Book»)
• Ліза Глінська (лауреат чемпіонату світу з кондитерського мистецтва Mondial des Arts Sucrés 2016)
• Аліса Купер (засновниця кулінарної школи «Система Купер»)
• Вадим Бзежинський (переможець 7 сезону «МастерШеф»)  
• Олександр Білодід (фіналіст 2 сезону «МастерШеф»)
• Антон Штипа (найкращий шоколатьє України World Chocolate Masters). 

Учасники марафону отримають доступ до записів відео протягом 3 місяців після завершення, QA-сесію з шефами, додаткові текстові матеріали з покроково описаними рецептами після кожного ефіру та інші бонуси. Розмір благодійного внеску – довільний (від 5 грн, менше платіжна система не прийме). Записатися можна за посиланням.

Ну і нагадуємо про список волонтерських кухонь від редакції The Village Україна. Вони теж потребують підтримки. 

Усе буде Україна!