Кутя — символ Різдва в Україні. Традиційно кутя, вариться з пшеничних, ячмінних зерен, позбавлених від зовнішньої оболонки. Тому невипадково в різних регіонах можна зустріти інші назви цієї обрядової страви – «пшениці», «дзьобавка».

Кутю завжди готують з додаванням підсолоджувача. Найчастіше ним слугує сита. Сита це напій, юшка отримана  після того, як вощину з медом заливали окропом і проціджували. Пізніше, коли мед навчилися качати не пошкоджуючи вощину, розведений мед з водою все одно звали ситою. Ті хто не мали змоги підсолодити кутю медом, заправляли узваром, варом. Густий узвар, зварений на основі сушених груш, яблук, слив, вишень має солодкий смак і без додавання цукру.

Здобрюють кутю маком, горішками, родзинками. Мак до куті, годилось розтерти у макітрі макогоном до стану пюре та утворення молочка з насіння. Кутя займала центральне місце посеред столу, зверху на полумисок з кутею клали калачі або книші, їх знімали вже тоді як родина збиралась до столу вечеряти. Після вечері, стіл не прибирали. На ньому неодмінно мала лишитись кутя, інші страви та ложки, аби душі померлих родичів могли повечеряти. Згодом, ця традиція почастунку душ трансформувалась. У недалекому минулому і до нині, кілька ложок з кутею, окраєць хліба, водичку лишають на окремій мисочці на столі, підвіконні чи іншому місці. Така тарілочка з обрядовою їжею, лишається на підвіконні, столику чи серванті до Водохрещ. Після чого кутю чи хліб згодовують курям.

 

Час приготування: 24–30 год. 

Рецепт розраховано на 10 осіб.

 

Інгредієнти

• пшениця цільнозернова (крупа пшенична ) — 500 г
• мак — 100 г
• мед — 2–3 ст. л.
• горіхи волоські — 75 г
• родзинки — 30 г
• вишня в’ялена — 50 г

 

Приготування

Пшеничну крупу добре промити, залити холодною водою так, щоб вода повністю накрила крупу. Потім довести до кипіння, зняти пінку та варити до готовності на повільному вогні близько 1 год. 

Родзинки перебрати й залити окропом. Мак перебити блендером або розтерти макогоном у макітрі. Горіх просушити, полущити та подрібнити; також дрібно нарізати в’ялену вишню. Мед злегка розвести водою. 

Готову кутю заправити медом з водою, додати всі інші інгредієнти та перемішати.

 

! 
Якщо мак трішки гіркий, його можна попередньо запарити і проварити в окропі кілька хвилин.  

 


 

Фото Оксани Сибидло

 


 

Партнер

Український інститут

 

Рецепт входить до презентаційного видання присвяченого популяризації української кухні за кордоном "Україна. Їжа та історія", створеного їzhakultura та видавництвом їzhak, у партнерстві з Українським інститутом.