У День пам'яті жертв голодоморів ми хочемо вшанувати всіх невинно убієнних комуністичним режимом та розповісти про наслідки терору які досі відчутні. 

 

Терор і упокорення голодом

Страх опинитись без їжі, неможливість втечі, відчай і безвихідь, фізичні й психологічні страждання, смерті рідних на очах, злам психіки і поведінки. Нові норми та зневіра - це не повний перелік всіх змін, спричинених голодом.

 

Порушення харчових табу

"почали їсти навіть коней, котів та собак" - у кожній культурі, або спільноті є певні гастрономічні заборони. Голод змусив порушити неписану норму, про те, що можна їсти, а що ні. Всім довелось Переступити поріг нормальності аби вижити.

 

Голодомор це також їсти їжу яка не є їжею 

Макуха, картопляні лушпайки, бруньки та листочки липи, меляса, обдерті кукурудзяні качани і стебла, жолуді, полова, солома, шкіряні паски та підошви – те, що за інших обставин їжею не є, стало частиною "нормальної" або "бажаної" їжі.

 

Зміна уявлень про хорошу і погану їжу

Це позначилось на кулінарній поведінці. Немає поганої їжі чи зіпсутої, все можна нагріти, досолити, переварити і з'їсти. Цей патерн поведінки притаманний багатьом хто голодував. Їжу не можна викидати чи не їсти, навіть якщо вона несмачна чи трішки зіпсута.

 

Нова харчова поведінка - робити запаси

Після голодоморів сформувалась нова нормальність - хороша їжа це та, яка довго не псується. Одним з поведінкових наслідків після пережитих голодів стало прагнення робити запаси всього їстівного.

 

Нова кулінарна мова 

Харч, їдло, баланда, затирушка, ліпеники і туленики, маторженики. У мові завжди можна простежити сприйняття світу. Нові слова на означення типу "їжі" з лушпиння, висівок, зелені, того, що зазвичай не їдять увійшли до нашого лексикону.

 

Відраза до зелені, або чому салат це не їжа 

Читаючи і аналізуючи численні свідчення, людей, що пройшли через голодомори 1932-33 та 1947, ми дійшли висновку: щавель, лобода і інша весняна зелень, це травматичні спогади з весною 1932. До того ж зелень, це те чим не наїсися, свою нелюбов транслювали на покоління.

 

Злочини мають бути оприявлені, а зло покарано!

Вшануймо всіх хто загинув від голоду.

26 листопада о 16.00

 

На жаль ця війна додала невинно замучених від голоду та спраги в окупованих росіянами селах і містах.