Матеріал публікується завдяки пожертвам та волонтерській підтримці, наданим Центру гастрономічних досліджень від спільноти їzhakultura. Підтримайте подальшу публікацію матеріалів!

 


 

Ця страва поширена у с. Андрушівка, Погребищенської територіальної громади, Вінницької області. Про це село кажуть, що воно особливе, хати тут стоять на великій відстані одна від одної, мало парканів, люди досі сходяться для спільних вечірніх співів, мають до десятка корів в господарстві та великі сади зі сливовими деревами біля хати: 

"В селі багато сливок, в сусідніх селах мало сливок, а в Андрушівці багато"

 

Ще про село Андрушівка завжди кажуть:

"А! Та це ж повстанці!" 

 

Цю фразу використовують в позитивному значенні та негативному. Виявляється, що походить вона з того, що це село не піддавалося довгий час колективізації та підняло збройне повстання в 1930 році, яке було придушеним.

Рецепт цих коржів з хруставками я записала від своєї мами Максименко Лариси Петрівни (народилась в Княжиках Ружинського р-ну, Житомирської області, з 5 років живе в Плискові, Погребищенського р-ну Вінницької області). Вона ж перейняла цей рецепт від колег медсестер, що родом з Андрушівки, але працюють в лікарні у Плискові. Кожної осені медсестри, які приходять на роботу з Андрушівки вгощають коржами з хруставками: "Це як обичні коржі чи як з маком, но з хруставками". У навколишніх селах таку страву не готують і не знають.

«Хруставками» називають певно й вид сливок,

"бо коли кусаєш, то кістка не відділяється, а воно наче хрускає та й кажуть хруставки" 

 

Якщо у вас немає під руками хруставок, то їх можна замінити будь-якими іншими сливками. Хруставки дуже солодкі самі, а ви можете додати цукру при приготуванні. Під час запису рецептів, що часто готують ніхто не вимірює у грамах, всі страви готуються «на око».

 

! 
Кількість порцій: 4
Час на підготовку: 15 хв
Час на приготування: 30 хв
 

 

Інгредієнти

Для 2 коржів 
• 500 г борошна пшеничного (3 стакани)
• 1 шт яйце куряче
• 100 г олії соняшникової 
• 150 г кефіру (кислого молока)
•  5 г розпушувача (в оригінальні 4 г соди (1/2 чайної ложки) і 3 г оцту аби «загасити соду»)*  
• 3 г солі

 

* 
Використання соди з оцтом поширена практика у домашній випічці. Відсутність пекарського порошку чи розпушувача у крамницях ХХ ст., змушував шукати варіанти як зробити тісто пухким без заквасок чи промислових дріжджів. У той час, у багатьох країнах Європи, а також у США та Канаді розпушувач не був чимось дефіцитним чи незвичним і його використовували та використовують у домашній випічці. Ми рекомендуємо користуватись розпушувачем, так ваші коржі будуть пухкими і без ймовірного присмаку соди.  

 

Для поливки 
• 1 кг слив
• 50 г цукру  
• 50 г води

 

Приготування

І

У просіяне борошно всипати розпушувач, влити склянку літеплого кефіру (або кислого молока), додати яйце і розмішати тісто. Тоненькою цівкою вливати олію і продовжувати вимішувати. Тісто не повинно бути тугим, воно має злегка липнути до рук та миски і бути м’яким

ІІ

На добре розпечену сковорідку змащену олією або смальцем, викласти ½ частину тіста та підсмажити з двох сторін. У вас має вийти рум’яний пухкий корж з грубою скоринкою та пухкий в середині.

ІІІ

Зі сливок витягнути кісточки й викласти у не емальовану каструлю. Присипати цукром і влити 40 води (залежить від соковитості слив), проварити до 10 хв, аби випарувати зайву вологу.

ІV

Смажені коржі ламаємо руками на невеликі шматочки 3-5 см, складаємо у полумисок та заливаємо їх сливами. Струшуємо кілька разів, аби сливи рівномірно розподілились між коржами. Коржі дійсно ліпше ламати руками, так їх краї будуть нерівними і вони краще вберуть у себе сливовий сік.

 


 

Фото надане авторкою / Телеграм-канал «Антропологія та етнографія»