Київський національний університет імені Тараса Шевченка Історичний факультетГО «Центр гастрономічних досліджень»Журнал «Місто: історія, культура, суспільство» та проєкт їzhakultura презентують Другу науково-практичну конференцію «Їжа в історії» - Гастрономічні студії в умовах війни та кулінарні практики українців.

 

Конференція «Їжа в історії» вперше пройшла 15 листопада 2019 року і була присвячена гастрономічним дослідження у сучасній українській гуманітаристиці. У результаті були висвітлені напрацювання українських дослідників та оприявлені проблеми у сфері гастрономічних досліджень. Викликів стоїть чимало. Наприклад, відсутня термінологія та безперервні системні дослідження у цій галузі. Тож логічно, що конференція викликала великий інтерес дослідників з різних дисциплін: істориків, антропологів, археологів, зоологів, палеоетноботаніків, соціологів, мистецтвознавців, які завдяки організованій конференції мали змогу ознайомитись з напрацюваннями колег у різних напрямках гастрономічних досліджень. 

Важливо, що матеріали конференції стали доступні і для широкого кола читачів завдяки матеріалам опублікованим на сторінці проєкту їzhakultura, що сприяло налагодженню зв’язків між дослідниками, вченими, медіа та людьми які працюють в індустрії гостинності чи цікавляться гастрономією. 

Також був опублікований тематичний випуск рецензованого журналу «Місто: історія, культура, суспільство»

 

Цього року ми плануємо другу конференцію «Їжа в історії» аби ознайомитись з напрацюваннями дослідників у сфері гастрономічних досліджень, а головне окреслити проблеми, що спричинені військовим вторгненням росії в Україну, та змінами у зв’язку з війною. Нам важливо не лише визначити нові вектори дослідницьких проєктів, озвучити нагальні питання і проблеми у методиках опису, збору матеріалів та їх аналізу, але й підтримати відчуття спільноти дослідників, які в умовах війни зберігають свою академічну ідентичність, а відтак і здатність протистояти агресору. 

Тому цього року ми визначаємо два важливих напрямки у роботі конференції:
> презентація нових досліджень українських вчених
> реакція дослідників на зміни сьогоднішнього дня. 

 


 

Ми оголошуємо прийом заявок від дослідників(-ць), які мають напрацювання у сфері гастрономічних досліджень, здійснені у період з 2019-2022 років, а також дослідників(-ць), які збирають матеріали пов’язані з війною росії проти України, документують свідчення.  

 

ТЕМА 1: УКРАЇНСЬКІ ГАСТРОНОМІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ. СПІЛЬНОТА ТА ІДЕНТИЧНОСТІ

Проблеми вивчення їжі та напрацювання у напрямку гастрономічних досліджень в Україні.

• гастрономічні дослідження: історіографія та актуальні проблеми

• гастрономічні дослідження під час війни 

• презентація та критика науково-популярних гастрономічних видань

 

ТЕМА 2: ЇЖА ВІЙНИ: ПЛАНУВАТИ, ГОТУВАТИ, ДОКУМЕНТУВАТИ 

Збір польового матеріалу, фіксація та документування історій війни. Вивчення досвідів війни та змін у гастрономії спричинених військовою агресією росії. 

• Досвіди виживання українців в умовах війни та окупації. 

• Проблеми харчової безпеки на мікро і макро рівнях спричинені війною

• Глобальне постачання продовольства та Україна

• Організації та рухи взаємодопомоги у питаннях забезпечення продуктів

• Проблеми етики харчування в період окупації та війни

• Соціальні функції їжі в умовах війни

• Гастрономічний фольклор

• Традиції домашнього городництва та самозабезпечення: новий погляд на українські реалії

 


 

Конференція відбуватиметься в Києві 18 листопада 2022 року в змішаному (очно-дистанційному) форматі.

Термін подачі заявки з темою виступу: до 15 жовтня 2022 року.

У заявці просимо зазначити назву доповіді й короткий виклад змісту (до 600 слів), а також долучити своє CV (до 2 сторінок).

Оргкомітет конференції залишає за собою право відбору заявок від аплікантів.

Заявки надсилайте у листі з темою «Їжа в історії» на адресу info@yizhakultura.com або заповніть заявку за посиланням: https://forms.gle/uHZABjzJUn53QUQAA