Матеріал публікується завдяки пожертвам та волонтерській підтримці, наданим Центру гастрономічних досліджень від спільноти їzhakultura. Підтримайте подальшу публікацію матеріалів!


Привіт, друзі! Нашого дайджесту знову не було 2 тижні, тому цього разу добірка знову чималенька. Але ми намагалися врахувати усе - від кейсів брендів та анонсів до питання продовольчої безпеки. Якщо ж ми все таки щось пропустили, не соромтеся писати свої ремарки нам в коментарі/на пошту news@yizhakultura.com. Отож, поїхали!

 

Новини

 

/ 13 липня. Бренд «Галичина» запустив кампанію з назвою 14 історичних регіонів України. 
Тепер на продукції можна побачити Київщину, Галичину, Сіверщину, Волинь, Полтавщину, Поділля, Буковину, Запоріжжя, Слобожанщину, Закарпаття, Причорномор'я, Донбас, Північну Таврію та Крим. 
Проєкт робили спільно з київською креативною агенцією Bickerstaff.756 та агенцією Moko, що відповідала за діджитал супровід. Кампанія з «Галичиною» триватиме ще близько трьох місяців. 
Подібну кампанію запустив іще один виробник молочної продукції. Креативна агенція banda та Молокія у квітні створили ролик про сміливість українців. “У час війни ми знайшли в собі дещо особливе. Те, що дає фермерам сили доглядати корів. Водіям – доставляти молоко. Молокіянам – робити йогурти, сметани і кефіри. Пакувати, складати, розвозити, відправляти і знову робити. Навіть якщо страшно і небезпечно. Це сміливість бути Україною”, - зазначають на сторінці бренду. 

 

/ 18 липня. В Україні арештували майно російського мільйонера на 400 млн грн. Як повідомляє Бюро економічної безпеки, громадянин рф володів ним через офшорні компанії та підконтрольних осіб.  Йдеться про мережу розважальних закладів та закладів громадського харчування, що розташовані у різних містах України, а також земельні ділянки. 
БЕБ не повідомляє імені фігуранта та назви закладів, але за даними “Економічної правди”, це російський ресторатор Алєксандр Орлов, власник Bulldozer Group. В Україні групі належать, зокрема, заклади Queen Kyiv, Virgin Izakaya Bar, Eshak, “Рыба Пила”, Queen Country Club.
У березні Bulldozer Group Ukraine заявила, що розриває зв’язки з однойменним міжнародним холдингом. 
Алєксандр Орлов у письмовому коментарі Forbes зазначив, що не володіє в Україні жодним активом. Його компанія лише управляла ресторанами, власниками яких були інші люди, стверджує він. Слова Орлова підтверджують і два київських ресторатори – Світлана Готочкіна, що володіє рестораном Fish Fetish, а також (на умовах анонімності) власник відомої в Києві мережі закладів, яка не повʼязана з Bulldozer. 
Слідство ж встановило, що Орлов намагався уникнути санкцій та конфіскації майна, встановлених українським законодавством. Відтак він планував вивести активи зі своєї власності через фіктивні угоди. У переліку власників юросіб ресторанів Bulldozer зустрічається офшорна компанія «Каффе енд рестараунт менеджмент», яка зареєстрована в Лондоні. На питання Forbes, хто стоїть за цією компанією, ні Орлов, ні Готочкіна не захотіли дати відповіді. 

 

/ 18 липня. Як повідомляє The South China Morning Post, понад 1200 пекарень по всій Південній Кореї закрили свої двері протягом першої половини 2022 року. Вторгнення Росії в Україну спричинило стрибок цін на основні інгредієнти, включно з пшеницею, борошном та олією. Україна була великим експортером продуктів, поки війна не припинила поставки. 
Водночас, Південна Корея також бореться з найвищою інфляцією за 24 роки.

 

/ 19 липня. В Україні вийде переклад «Гіда з брендінгу крафтової пивоварні». Перекдалом книги на українську мову займеться пивна сомельє та блогерка Лана Світанкова. Він буде доступний безкоштовно.

 

/ 22 липня. Під час блокади Маріуполя знищили роботи української художниці та дисидентки Алли Горської. Мозаїки  "Дерево Життя" та "Боривітер" створили для інтер'єру ресторану "Україна" бригада митців: Алла Горська, 
Віктор Зарецький (чоловік Горської), Галина Зубченко, Борис Плаксій, Григорій Пришедько за участі Василя Прахніна та Надії Світличної впродовж творчого відрядження в Маріуполь у травні-червні 1967 року. 
Після загибелі Горської, через ідеологічні причини роботу замурували цеглою, і там вона пробула майже сорок років. У липні 2008 року завдяки ентузіазму Людмили Огнєвої «Дерево життя» знайшли, а у жовтні визволили з неволі. Невдовзі ресторан “Україна” припинив роботу, а приміщення на довгі роки опинилося під замком. 
Алла Горська - українська художниця та дисидентка, громадська діячка, одна із засновниць та найяскравіших творчих особистостей покоління руху шістдесятництва, правозахисного руху 1960-х в Україні. Працювала в монументальних творах, мозаїці, графіці та живопису. Вбита 28 листопада 1970-го у віці 41 року.
А ось тут ми лишаємо розмову з Людмилою Огнєвою про пошуки й порятунок мозаїки. На жаль, самої дослідниці життя Алли Горської не стало 29 квітня 2022 року. 

 

/ 25 липня. Ще два гастрономічних елементи внесені до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини:
•  «Практика та культурний контекст приготування «чіберек» та «янтик» – традиційних страв кримських татар»; 
•  «Сливовий леквар – традиція приготування та культура споживання на Закарпатті»
Раніше на нашому телеграм-каналі ви могли почитати про інші гастрономічні елементи, які цьогоріч увійшли до переліку. 

 

/ 25 липня. Міжнародні виробники кондитерських виробів, які мають потужності в РФ, планують звернутися в європейську асоціацію Food&Drinks і попросити її посприяти виключенню з списків санкцій ЄС емульгаторів і барвників. Інгредієнти, що використовуються при випуску солодощів, потрапили в "п'ятий пакет" санкцій ЄС. Але юристи оцінюють цю можливість як “вкрай низьку”. 

 

/ 26 липня. Після 62 років шведсько-швейцарська корпорація Tetra Pak - провідний світовий виробник пакувальних матеріалів для харчової продукції - йде з рф. “Це пов'язано з кумулятивним впливом обмежень на експорт до Росії, що призводить до нестабільності ланцюжка постачань, в результаті чого у компанії не залишається іншого виходу, крім як залишити країну", - йдеться у пресрелізі.
Раніше компанія призупинила всі інвестиції та проєкти в РФ, обмеживши діяльність підтримкою продуктів першої необхідності для клієнтів. 
Наразі Тetra Pak досягла угоди про передачу свого російського бізнесу місцевому менеджменту.  Після передачі прав власності нова компанія працюватиме як незалежна юридична особа під новою назвою і не буде афілійованою з Tetra Pak.

 

/ Poster POS 6 серпня проведе чотиригодинну благодійну онлайн-конференцію «Ресторанний ринок України під час війни — що буде далі?».
Спікери та їх теми виступу: 
•  «Команда супергероїв»
Євген Пластун — тренер з сервісу і коммунікацій, операційний консультант в закладах: «Італійська редакція», «Улюблений Дядя», «Життя Чудових Людей», «Наша Дача», «Чехов», Gorcafe 1654 та інші 
•  Як адаптувати маркетинг до воєнного стану»
Олеся Чорна — власниця агенції HoReCa маркетингу «Golda», CMO «Gastrofamily»
•  «Не один втонув тут човен» або 9 способів осідлати шторм невизначеної тривалості
Макс Храмов — керуючий партнер мережів ресторанів PASTATECA і президент Leaders Club Ukraine, організації яка проводить конкурс «Пальмова гілка ресторанного бізнесу», та ментор бізнес-спільноти Board.
•  Модератор івенту — Олена Риж, незалежний тренер з сервісу й корпоративної культури, ресторанний консультант.
Організатори обіцяють відповіді на питання слухачів одразу під час трансляції. Конфереція повністю безкоштовна, але можна донатити партнерам — «Київ Волонтерський». Зареєструватися на конференцію можна вже зараз за посиланням.

 

Історії

 

/ Нині будинки Чернігова, які можна врятувати, тут відбудовує благодійний фонд «Іскра добра». Його створила група чернігівських рестораторів. Коли місто було в напівблокаді, бізнесмени годували містян, а коли в місті припинилось водопостачання, пробурили власну свердловину.
Тепер же вони “лікують” Чернігів після невдалого “асвабаждєнія”.
Як працює будівельний батальйон — читайте на Reporters.

 

/ Шеф-кухар Юрій Ковриженко організував російський гастробойкот і зібрав £500 000 на допомогу Україні. “Британці кажуть, ми рухаємось темпами, якими тут не рухається ніхто, – розповідає шеф. – Але ми українці, в нас немає вибору». Як працює кулінарна дипломатія

 

/ “Хлопці дістали з піхв свої бойові леза, погладили. В тихому завдані - ніж головний інструмент. Потім ще один дістали. А може бути й три. [...] Їх улюблену зброю гострить один і той же  майстер. Робить це професійно, тому й хлопці розвідники однієї з бойових бригад знають вдачу. Бійці тихо висунулись на виконання завдання за лінію фронту. Там вони не сало збирались різати вночі, а бікфордів шнур. який важливо розсікти з першого разу, інакше - смерть”. Історія про миколаївського майстра заточки ножів. У мирні чси він точив інструменти для кухарів, тепер - для бійців та волонтерів, що годують ЗСУ. 

 

/ У ЗСУ теж є вегани і вони теж мають їсти. Хто допомагає їм з харчуванням (замість військової кухні) - матеріал The Village. 

 

/ Ресторатор Дмитро Борисов поділився планами розвитку Gastrofamily. Зокрема, ресторатор планує відкрити 100 закладів на Заході, щоб просувати українську кухню. У фокусі — ЄС, США, Канада, Британія і Дубай.

 

/ Жителі села Велика Димерка на Київщині обсаджують залишки російських танків на своїх городах. Вони жартома просять  не забирати їх до осені, доки не викопають не картоплю й не зріжуть капусту. Історія з Димерки взята звідси

 

/ Пам’ятаєте, минулого випуску ми підкинули вам дві історії про переселенців зі Сходу та Півдня, які овідкривали заклади на Заході? Так от, до цього переліку варто було додати ще отаку історію, тим паче що цю кав’ярню у Львові переселенці з Бучі відкрили ще раніше. Але краще пізно, ніж ніколи)

 

/ Всеволод Поліщук разом із засновником проекту “13 кухарів” Андрієм Валовим започаткували ютуб-канал “Борщ наш”. Розповідатимуть про український ресторанний бізнес та гастрономію. Перша розмова – про різницю між українським та польським ресторанними ринками з Тарасом Яковичем, який керував і Ресторацією Бачевських у Львові, і Rest. Baczewskich у Варшаві. 

 

/ Для наших читачів зі Львова (і не тільки) радимо прочитати матеріал про ресторан-музей “Бойківська гостина”. Андрій Німець, голова товариства “Бойківщина”, яке досліджує й популяризує бойківську культуру, та директор туроператора “Відвідай” Ігор Губіліт створили заклад бойківської кухні. Меню створюють на основі рецептів з експедицій по селах Львівщини та Івано-Франківщини, адаптують місцеві інгредієнти під більш звичні сьогодні позиції (салати і т.д.) і навіть мають страви, пов’язані з видатними бойками (улюблений торт сина Івана Франка - Петра). Не на правах реклами. 

 

Сільськогосподарська тематика

 

/ Україна, Туреччина та ООН 22 липня у Стамбулі підписали угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала росія. 
Деблокада портів, з одного боку, є питанням української економіки, яка втрачає мільярди через неможливість експорту, а з іншого – питання масштабу гуманітарної кризи.
Ось який план розблокування трьох портів на Чорному морі схвалили сторони:
•  Угода передбачає, що українське зерно відправлятиметься з трьох портів, розташованих в Одеській області: "Південного", Чорноморського та Одеського (у 2021 році обробляли 70% товарообігу України).
•  Для цього РФ взяла на себе зобов'язання не нападати на цивільні судна, які йтимуть спеціальним коридором, а також на три згадані порти. Жодні військові кораблі, літаки чи безпілотники не можуть наближатися до цього коридору.
•  Аби дістатися портів, суднам потрібно пройти водами Чорного моря, які заміновані задля захисту Одещини від нападу ворога з моря.
•  Україна погодилася частково розмінувати море та облаштувати безпечний прохід за маршрутами, розробленими спільно з українськими військовими. Такі коридори узгоджені з усіма сторонами.
•  У своїх територіальних водах судна до портів буде супроводжувати українська сторона. При цьому на території та в акваторії України не повинно бути ні росіян, ні російських суден.
•  Моніторинг ризиків, нагляд та координацію виконання угоди візьме на себе Спільний координаційний центр під егідою ООН, створений у Стамбулі. До нього увійдуть по одному топпосадовцю від кожної сторони, а також “узгоджена необхідна кількість працівників”. Судна, які заходять чи виходять із українськиї портів, перевірятимуть спеціальні інспекційні групи, що складатимуться з предстаників усіх сторін та ООН. 
•  Угода діятиме 120 днів з дати підписання з автоматичним продовженням на такий же період, поки хтось з підписантів не захоче її зупинити чи змінити.
Текст угоди ми знайшли отут, а матеріал із роз’ясненнями - у цьому тексті “Економічної правди”.

 

/ За словами заступника міністра інфрастурктури Мустафи Найєма, розблокування портів не передбачає жодного послаблення санкцій щодо Росії попри те, що подібні пропозиції неодноразово лунали. Контроль за портами “Одеса”, “Чорноморськ” і “Південний” повністю був і залишається за українською стороною. 

 

/ Напередодні підписання в Тегерані після переговорів з президентами Ірану й Туреччини владімір путін заявив, що росія сприятиме експорту продовольства з України після зняття санкцій для поставок зерна з рф.
У росії говорять, що дефіцит українського зерна не вплине на голод у бідних країнах. Чому це брехня

 

/ 23 липня, наступного дня після підписання “зернової угоди”, росіяни атакували Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу "Калібр". Удари завдали по тій частині портової інфраструктури, де зберігалося зерно. Керівниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк розповіла, що внаслідок ракетного удару спалахнула насосна станція, але її невдовзі загасити рятувальники. Ударною хвилею пошкодило будинки навколо порту, але постраждалих від удару не було. У саме сховище зерна, за словами Гуменюк, влучання не було. 
В ООН, ЄС засудили дії агресора, посол США в Україні Бріджит Брінк назвала неприпустимим ракетний удар по порту Одеси. 
Речниця мзс росії марія захарова заявила, що ракета високоточним знищила об’єкт військової інфраструктури одеського порту. 

 

/ Українська сторона закликала ООН та Туреччину забезпечити дотримання росією своїх зобов’язань у рамках підписаної угоди про безпечний експорт зерна напередодні. Речник МЗС Ніколенко після обстрілу військами РФ Одеського морського порту назвав атаку плювком володимира путіна в обличчя Генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррешу та Президентові Туреччини Реджепу Ердогану. 

 

/ І навіть попри це, Україна продовжила підготовку портів Одеса, Чорноморськ і Південний до відновлення роботи.
Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков заявив: “Ми не довіряємо росії, але довіряємо своїм партнерам та союзникам, саме тому Ініціатива про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів була підписана з ООН та Туреччиною, а не з росією”. 
26 липня  оглядач руху по Босфору Йорюк Ишик повідомив, що два фрегати – Yavuz та Yıldırım ВМС Туреччини – пройшли через протоку Босфор у Чорне море.
Станом на 29 липня, 17 суден в портах «Одеса» та «Чорноморськ» уже завантажено та 10 з них готові до відправлення. Експорт зерна розпочнеться з відправки кораблів, які не змогли покинути порт через початок повномасштабного вторгнення росії. Розраховують оперативно вивезти понад 20 млн тон зерна минулорічного врожаю та розпочати експорт нового. 

 

Корисні ресурси 

 

/ Ветерани та члени їхніх сімей зі статусом ВПО зможуть отримати до 20 тисяч гривень відшкодування за товари для ведення власного бізнесу
Заявку потрібно надіслати сюди. Покрокову відео інструкцію про те, як подати документи можна переглянути за цим посиланням.

 

/ Запис лекції "Як їжа допамагає перемагати", частина 1: сухі продукти в запасі. Спільний стрім біологині Дарки Озерної та фітнес-тренерки Аліси Пивоварчик. Про варіанти продуктів, які можуть скласти основу збалансованого раціону у важкі часи.