Привіт, друзі! Ми довго оговтувалися від війни, але росіянам не вдалося нас зупинити – проект продовжує працювати далі. І наш щотижневий дайджест, як той фенікс, знову воскресає та оновлюється) Через війну ми трохи змінили подачу новин (так-так, іще раз). Тож ловіть порцію гастро-воєнної хроніки цього тижня! 

Спершу повихваляємося

Наша книга «Україна. Їжа та історія» вийшла друком французькою мовою! 

Публікацією займалося одне з найбільших видавництв Франції Éditions de La Martinière  за підтримки Посольства України у Франції.

З 8 квітня 2022 року «Україна. Їжа та історія» стала доступна в продажу в книгарнях Франції та на Amazon. Частину коштів з продажу книги французькою видавництво Éditions de La Martinière передадуть Координаційному комітету допомоги Україні у Франції. 

Нагадаємо, презентаційне видання «UKRAINE. Food & History / Україна. Їжа та історія» було створене науково-просвітницьким проєктом їzhakultura у партнерстві з Українськми Інститутом та за підтримки Міністерства закордонних справ України у 2020 році. Книга у друкованому вигляді з'явилася у видавництва їzhak e 2021 році, і допомагає іноземним аудиторіям відкрити для себе історію, культуру та звичаї України через її гастрономічні традиції. 

• Придбати книгу на Amazon французькою мовою.

• Читати у вільному доступі англійською та українською на сайті їzhakultura 

 

Що в Україні кажуть про посівну 2022 

Загалом, головні тези такі: 

• Майже 90% відсотків українського експорту відбувалося через морські порти. Тепер, коли росія заблокувала для України Чорне море, одним з головних викликів є переорієнтувати логістичні шляхи експорту, зокрема через залізницю. 

• Через проблеми з експортом та виторгом українські аграрії можуть відчувати значну нестачу коштів для зарплат, посівної, виплати орендарям тощо. Водночас, Денис Шмигаль практично переконаний, що на 80% від обсягів уряд забезпечить можливість здійснювати експорт. 

• Бойові дії спричиняють серйозні проблеми з паливом (адже ворог руйнує наші нафтобази; до війни до 75% дизельного пального ми отримували з росії та білорусі), технікою та добривами; внаслідок призову, міграції та людських втрат є проблеми з робочими руками. Водночас, питання покриття дефіциту палива наразі вирішується на державному рівні, також очікують на допомогу від Євросоюзу. Частково врегулювали питання працівників через бронювання військовозобов’язаних — за погодженням з Мінагрополітики Мінекономіки їх наразі не призивають у військо. Також уряд на період дії воєнного стану запропонував програму фінансової підтримки аграріїв, щоб провести посівну.

• У 2022 близько третини посівних площ можуть бути не засіяні через бойові дії або можливу окупацію

• Внутрішня українська потреба практично у всіх видах сільськогосподарських культур буде задоволена на понад рік

• На пшеницю та кукурудзу припадає майже 30% калорій, які споживає людство. На Україну припадає 10% світового експорту пшениці та 16% кукурудзи. Це до того, що російсько-українська війна загрожує світовою глобальною продовольчою кризою. І особливо гостро це питання стоїть для Близького Сходу та Північної Африки. Ці країни є основними покупцями пшениці та кукурудзи на світових ринках. 

• Росія навмисно провокує світову продовольчу кризу

Список публікацій: 

Іван Мірошніченко: За рік світ чекає голод без українського зерна, олії та агропродукції

Микола Сольський назвав найбільші виклики, які стоять перед аграріями через війну

Тарас Висоцький: Вирішити проблеми з експортом агропродукції – пріоритетне завдання для Мінагрополітики

«Сотні мільярдів доларів потрібні, щоб привести країну у довоєнний вигляд» — інтерв'ю НВ з Денисом Шмигалем 

«Росія навмисне провокує світову продовольчу кризу, зриваючи посівну кампанію в Україні», - Володимир Зеленський під час виступу перед парламентом Ірландії

Якщо Україна не засіється, на світ чекає глобальна продовольча криза

Росія хоче створити продуктову кризу в світі – Шмигаль

Russian invasion in Ukraine could threaten global food security and starve hundreds of millions globally

Посівна під "градами". Під загрозою третина врожаю, але Україні вистачить. А решті світу?

 

Що у світі кажуть про посівну 2022

• 50% зерна, яке купувала Всесвітня продовольча програма (агентство ООН, яке забезпечує товари першої необхідності країнам, що потерпають від стихійних лих або конфліктів), надходило з України. Виконавчий директор ВПП Девід Бізлі попередив, що війна в Україні загрожує зірвати зусилля Всесвітньої продовольчої програми прогодувати близько 125 мільйонів людей у всьому світі. До цього додається брак добрив, які досі надходили з білорусі та росії. 

• Україна та росія разом постачають понад 10% світового каллоражу, тож раптове та різке скорочення соняшникового та зернового експорту на Чорному морі призведе до підняття і до того рекордно високих світових цін на продовольство ще на 22%. «Значний» розрив у постачанні буде продовжуватися, якщо війна триватиме, а енергоносії залишаться дорогими.

• 35 африканських країн залежать від продовольства, імпортованого з Чорноморського регіону. За словами очільниці СОТ Нгозі Оконджо-Івеали, через різке зростання цін на продукти існує загроза голодних бунтів, як це було наприкінці 2000-х, оскільки бідні країни постраждають найбільше.

• Цюй Дунью, гендиректор ФАО, в окремій заяві сказав, що в Україні голод також може зрости

• Для російського виробництва навряд будуть серйозні наслідки у найближчій перспективі, але доходи фермерських господарств можуть бути знижені через наслідки міжнародних санкцій, що впливає на майбутні врожаї

• Війна викликала хвилю протекціонізму (обмеження експорту), оскільки уряди намагаються забезпечити внутрішні постачання продовольства. Такі торговельні бар’єри можуть додатково посилити зростання цін на міжнародних ринках.

With Ukraine farmers on frontlines, U.N. food chief warns of 'devastation'

Record Food Prices Could Leap 22% More on Ukraine War, UN Warns

Food Protectionism Threatens to Further Disrupt Global Crop Trading

The Guardian: Війна в Україні може спричинити голодні бунти в бідних країнах, стверджує очільниця Світової організації торгівлі 

 

Що ще кажуть

30 березня Ресторанний ринок України потроху оживає. Як він змінився — в огляді від українського Forbes.

31 березня Сергій Дідковський розповів про запуск Machina — інвестиційного фонду для залучення грошей в український малий та середній бізнес. Сфери діяльності бізнесу включають також foodtech та agrotech. Йдеться про 50–100 млн євро.

4 квітня. Європейський Союз запускає Програму екстреної підтримки ЄС у розмірі 330 мільйонів євро, яка забезпечить доступ до основних товарів та послуг в Україні та захистить місцеве населення. 

5 квітня. «Сезон городів» - Укрпошта запустила ініціативу доставки усього необхідного для сезону городів. Відстежувати замовлення можна через трекінг-сервіс на сайті, за допомогою чат-бота чи мобільного застосунку, а також у контакт-центрі Укрпошти (0 800 300 545). 

 

Ну і насамкінець, допомогти тим, хто допомагає

З 9 квітня в Україні стартувала благодійна ініціатива BORSCH. Її запустив Алекс Ліссітса, президент «Українського клубу аграрного бізнесу». Мета – до 23 квітня зібрати 1 млн євро, щоб закупити насіння або розсаду овочів борщового набору (капуста, морква, цибуля, буряк) для безкоштовної роздачі в Україні у постраждалих від війни областях. Підтримати BORSCH можна фінансово або придбати партію насіння за кордоном і доставити до кордону з Україною. Насіннєві компанії в Україні та теплиці, що мають розсаду, також можуть запропонувати допомогу.

Редакція The Village зібрала і буде оновлювати список закладів, які організували волонтерські кухні під час війни та годують військових, тероборону й медиків у час війни. Та закликає читачів підтримати заклади.

В Україні запустили платформу Prozorro+ з пошуку постачальників для гуманітарних потреб країни. Платформа збирає запити державних та місцевих органів влади, військово-цивільних адміністрацій та гуманітарних штабів, а також пропозиції постачальників в Україні та за кордоном. Зареєструватися на платформі можна через один з електронних майданчиків, які на волонтерських засадах стали партнерами Prozorro+: E-Tender, Zakupki.Prom, SmartTender, Держзакупівлі.Онлайн або Тендер-Онлайн. Аби подати свою пропозицію/запит на потребу, після реєстрації потрібно зв'язатися з кол центром майданчика. Подача пропозицій для бізнесу і публікація потреб для замовників є безкоштовними.

Київські заклади «Завертайло» та Honey запустили проєкт «Підвішена кава» для допомоги армії. «Ви «підвішуєте» для них каву та випічку, а вони підвішують для вас орків. Давня італійська традиція з «підвішеною» кавою на український лад, коли ви сплачуєте, а військові/пожежні/лікарі, які заходять у гості, пригощаються». Інші заклади також можуть приєднатися до ініціативи: залиште заявку у формі або на сайті monobank.

Хай там як, бежімося й тримаймося разом! Гуртом і бацька бити добре)