Центр міської історії запрошує на онлайн-лекцію Олени Стяжкіної "Їсти по-радянськи в кінотекстах 1960 – середини 1980 років", що є частиною лекційної програми "Гендерні виміри просторів модерності".

Дискутантками заходу виступлять Олена Брайченко та Марта Студенна-Скруква.

У фокусі лекції – радянська їжа в радянському кінематографі середини 1960-1980 років. Радянське кіно створювали в рамках пильного ідеологічного контролю та державної цензури, які, втім, ніколи не торкалися питань, пов’язаних із зображенням харчових практик героїв та героїнь. Це означало, що власне зображення їжі та її споживачів було місцем "суспільної згоди", місцем очевидного та однакового – і для "контролерів", і для митців, і для глядачів – досвіду, навичок та гастрономічної поведінки, в якій – принаймні з близької часової дистанції – неможливо було побачити "ідеологічних мін" чи "викривлень радянської реальності".

Які страви прописували, а відтак називали, режисери і сценаристи для героїв у кадрі? Яке соціальне навантаження мали сюжети, пов’язані із процесом харчування? Як було показано гендерні, вікові та інші відмінності гастрономічних уподобань? Як через аналіз кінообразів можемо говорити про репресивний устрій пізньорадянського суспільства та виявляти протиріччя, яке це суспільство, ймовірно, не усвідомлювало.

Подія буде проходити онлайн на платформі zoom. Щоб долучитись до обговорення, будь ласка, зареєструйтесь.

Також буде доступна онлайн трансляція на Youtube.

 

 


 

Олена Стяжкіна  - докторка історичних наук, професорка, наукова співробітниця відділу історії України другої половини ХХ століття Інституту історії НАН України, членка Української асоціації дослідниць жіночої історії.

 


 

Більше інформації на сайті Центру міської історії