З першої частини ви могли дізнатися про історію появи та сучасне проживання чехів в Україні, про улюблені чеські ресторації киян та чехів на початку минулого століття, та про те, де можна відчути смак чеської кухні сьогодні.
Зараз пропонуємо відкрити для себе народну домашню кухню чехів України ХХ ст. Які страви зникли, а які й досі готують чехи України? Як готувати «кнедлики», «яглі» та «поливку» – обов’язкові страви на столі у сучасних чехів? Які страви української кухні полюбились чехам України? Про все це читайте у нашому новому матеріалі від Сергія Коваленка.
З давніх часів хліб був святинею для українського народу. З ним пов’язані радість, надія на майбутнє, добробут. У чеській культурі немає такого шанобливого ставлення до хліба. Чехія – промислова країна, тому її благополуччя не так сильно залежало від врожаю хліба, і до того ж, вона не пережила Голодомори.
Повагу до хліба українські чехи перейняли від українців. Пекти смачний хліб – вважалося обов’язковим умінням чеської господині. Зі спогадів Павліни Володимирівни Пішель (1904 р. н.) ми дізнаємося, як випікали хліб чехи села Мала Зубівщина:
Кнедлики та інші народні страви чехів.
У колишньому чеському селі Вільшанка Чуднівського району Житомирської області проживає близько 85 осіб, які мають чеське коріння. Вони асимілювались, вже не володіють чеською мовою і не знають чеських звичаїв, але національну кухню зберегли добре.
Голова товариства «Чехи Вільшанки» Людмила Леонтіївна Гайдаманчук (з роду Варжішеків, 1955 р. н.) згадує про чеські кулінарні традиції:
На кожній вулиці в селі були одна чи дві коптильні. У них вудили м’ясо і сало димом, спалюючи дрова фруктових порід дерев. Зберігали копченості в рогозяному великому кошику з кришкою.
У кожній хаті варились «кнедлики», які мали свої особливості залежно від того, з якого краю Чехії господарі емігрували в Україну. Кнедлики роблять з борошна грубого помолу, картоплі або сиру.
Кнедлики з картоплі готуються наступним чином: до картопляного пюре додають борошно, яйце, сіль, а потім вимішують, роблять ковбаску, ріжуть її на шматочки і варять в окропі. У Вільшанці перед варінням кнедликів тушкували капусту з тмином. Також окремо запікалася качка, гуска або курка. На велику тарілку знизу клали капусту, зверху картопляні кнедлики, а на них – поломане печене м’ясо птиці. Уся ця страва в селі називалася «кнедлики».
Кнедлики з сиру готували з борошна, сиру, дрібки солі та цукру. Їх так само вимішували, робили ковбаски, різали на шматочки і варили в окропі. Їли такі кнедлики зі сметаною, маслом, маком, медом або перекрученою на м’ясорубці «сушеною» – тобто сушеними яблуками. Українські чехи і зараз з великим задоволенням варять «кнедлики», на свята чи дні народження. Немає кнедликів – то немає свята.
Чеські родини готували «нудлеву полівку*» – це суп з домашньою вермішеллю.
Зараз варять «залейвану полівку»:
Ще одна домашня страва – «шклубанкова полівка»:
А так готують «чеснечку»:
Ще дві класичні страви – «сулц» (так називають холодець чехи) та «яглі». Останні готуються просто:
Чехи готували голубці з м’ясом, а українці з картоплею і пшоном. За спостереженням пані Людмили , українці, які проживали в селі Вільшанка, почали переймати кулінарні традиції чехів і готувати кнедлики, печеню та «обманну печеню». Ось її рецепт:
А ще українці навчилися робити чеську домашню ковбасу «їтерніце» – це сальтисон. В українців чехи перейняли технологію приготування пшоняної каші, але робили це по своєму – запікаючи у печі. У кожному чеському дворі вирощували гусей та майстерно їх запікали. Господарі мали великий кам’яний льох, в якому у великих дубових діжках солили на зиму помідори, огірки, капусту та яблука.
Чеські господині пекли дуже смачні «струдлі» з маком та з яблуками, «колаче» (пиріжок без начинки), а також «метенку»:
Традиційні солодкі страви – пироги з маком та «пляцкі»:
У Вільшанці знаходилися склади Коровинецького цукрового заводу, тому проблем з купівлею цукру не було. Через це чехи полюбляли використовувати його замість заварки чаю. Вони перепалювали цукор і додавали у кип’ячену воду. Виходив дуже ароматний і смачний напій.
На Різдво обов’язково пекли булочки, які ламали на шматочки й перемішували з медом і маком. У цей день на столі повинні бути свіжі яблука та грецькі горіхи. Кожен брав собі яблуко і перерізав його впоперек надвоє. Як розкривалося яблуко, то кожен бачив, яке майбутнє його чекає. Якщо в середині, де містилося насіння, було зображено хрестик, значить рік буде нещасливим, а якщо малюнок схожий на зірочку – щасливий.
Ілюстрації: Олена Старанчук - співкураторка клубу ілюстраторів Pictoric
Партнер публікації:
Запропонований вашій увазі матеріал є третім з серії публікацій, підготовлених у співпраці з Чеським центром з метою промоції чесько-українських культурних зв'язків.
#ІНШИЙСМАКЧЕСЬКА КУХНЯ