Ідея проекту «Смачна Кропивниччина» виникла під час перших фольклорно-етнографічних експедицій команди ГО «Баба Єлька» Кіровоградською областю.

«Перед тим, як заспівати (проект у першу чергу спрямований на дослідження автентичних народних пісень – ред), наші респонденти намагалися всадити нас за стіл. Там ми продовжували свої інтерв’ю. Саме так і виокремився ще один напрямок досліджень – це гастрономічний», - розповідає координаторка проєкту Інна Тільнова. 

Спільно з експертами Центру гастрономічних досліджень (проєкту їzhakultura) «Баба Єлька» планує видати книгу «кулінарних діалектів» «Смачна Кропивниччина». Наразі це понад 200 рецептів традиційних страв, які готують у найвіддаленіших селах Кіровоградської області. Це гокачі, френзольки, рабчики, манзарі, борщі та капусняки та багато іншого. Ідея вже отримала активну підтримку – під час краудфандингової кампанії на платформі «Велика Ідея» навесні 2021 року проєкту вдалося зібрати понад 79 тисяч гривень на видання книги.

Книга буде ілюстрована світлинами з експедицій, а окремі рецепти супроводжуватимуть QR-коди, що вестимуть на відеосайт проекту, де опубліковані репортажі з експедицій.

До цього часу кулінарна традиція, притаманна населеним пунктам Кіровоградщини, не була проартикульованою – не визначені основні традиційні страви, їхні назви, межі поширення, основні складники. 

Видання книги «кулінарних діалектів» Кіровоградщини становить не лише етнографічний інтерес для науковців та дослідників культурного розмаїття України, а може стати домашнім кулінарним посібником і посприяти введенню чи навіть поверненню національних страв, що побутували на початку ХХ століття на території Кіровоградщини, у меню сучасних українців. 

 

 

Партнери:

 

 

За підтримки:

 

Проєкт реалізується за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety», яка спрямована на посилення залучення, сталості, спроможності, актуальності та впливу українського громадянського суспільства у вирішенні актуальних внутрішніх, регіональних та глобальних викликів.

Матеріали проєкту відображають позицію авторів і не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».