Матеріал публікується завдяки пожертвам та волонтерській підтримці, наданим Центру гастрономічних досліджень від спільноти їzhakultura. Підтримайте подальшу публікацію матеріалів!


Привіт, друзі! Повертаємося з нашим щотижневим інформаційним дайджестом!

 

Новини

/ 6 липня. Вина Odesos на міжнародному конкурсі MUNDUS VINI Spring Tasting 2022, Німеччина, отримали чотири медалі:
• Odesos Cabernet 2019 limited edition (золото)
• Odesos Cabernet&Merlot Reserve 2019 (срібло)
• Odesos Cabernet Sauvignon Reserve 2019 (срібло)
• Odesos Cabernet&Merlot 2019 limited edition (срібло)
Міжнародну німецьку нагороду MUNDUS VINІ заснували 30 років тому. Щороку в межах 2 дегустацій журі конкурсу оцінюють 12000 тисяч вин від виробників із різних країн світу. 
До речі, Odesos Winery також отримали нагороди на The Balkans International Wine Competition 2022:
Дві золоті медалі:
• Odesos Merlot 2019 limited edition
• Odesos Cabernet Sauvignon Reserve 2019
Дві срібні:
• Odesos Merlot Reserve 2019
• Odesos Cabernet Franc 2020 limited Edition
Та одна бронзова:
• Odesos Cabernet&Merlot 2019 limited edition

 

/ 7-9 червня. На London Wine Fair 2022 вперше був представлений об’єднаний стенд «Вина України». Організатори 40-го LWF надали можливість українським виробникам безкоштовно представити свою продукцію. Організаційні зусилля та витрати взяли на себе LWF, а з української сторони – Комунікаційна медіагрупа Drinks+ та громадська спілка «Укрсадвинпром». Учасниками стенду стали: 46 Parallel Wine Group, Father’s Wine, Beykush Winery, Shabo Winery, Prince Trubetskoi Winery, Stakhovsky Wines, Honey Badger, Villa Tinta Winery, Biologist, Wineidea, Chateau Chizay, Vinoman Winery, Akkerman Distillery. Через воєнний стан більшість українських представників не змогли приїхати, тому на стенді працювали переважно британські сомельє-волонтери, також кілька фахівців галузі – Сара Еббот (Sarah Abbot) засновниця консультаційної та маркетингової агенції Swirl Wine, Бред Хорн (Brad Horne), засновник блогу WineTimeLondon тощо.

 

/ 11 липня. Один з трьох найбільших пивних конкурсів США, U.S. Open Beer Championship, включив Ukrainian Golden Ale та RESIST Ukrainian Anti Imperial Stout (від ініціативи DrinkersForUkraine, про яку ми вже розповідали раніше) до спеціальних конкурсних категорій цього року. Усі вступні внески з цих категорій мають бути передані на допомогу Червоному Хресту в Україні. 

 

/ 15 липня. Українська шеф-кухарка й авторка кулінарних книг Ольга Геркулес, яка живе й працює в Лондоні, увійшла у рейтинг найбільш впливових жінок року за версією британського Vogue.
Також у рейтингу присутні королева Єлизавета, дизайнерка Вікторія Бекхем, акторки Емма Томпсон (стрічки “Реальна любов”, “Маєток Говардс Енд”) та Джоді Комер (серіал “Вбиваючи Єву”).

 

Історії 

/ The New York Butcher Offering Smoked Meats and Support for Ukraine. Ось вам трохи чтива про українців у Нью-Йорку. А точніше про м’ясну лавку в Іст-Вілледж, районі міста, який став домом для багатьох емігрантів зі Східної Європи. East Village Meat Market у 1970 році відкрив українець Юліан Бачинський. Ковбасні вироби тут готують на тому ж приладді, що й 50 років тому. І саме в них ковбасу й шинку закуповує ресторан “Веселка”. Звісно, вони збирають кошти та речі для допомоги Україні.

 

/ Багато-хто соняшник нашою рідною рослиною і взагалі одним з національних символів. Але відносно світової хронології сонях з’явився у нас мало не вчора. Це “прибулець” із Північної Америки. А пам’ятате, в одному знаших випусків ми розповідали, що у Британії відчувають дефіцит соняшникової олії, тому що ми не можемо її експортувати? Найпарадоксальніше те, що саме в Англії вперше в Європі здогадалися отримувати олію з насіння з цієї рослини. Читайте про “Незнайомий соняшник” у блозі Дарії Крікунової, авторки  “Бетонної галушки”. 

 

/ Всеволод Поліщук: популяризація національної кухні та проблеми радянської гастрономії. Півгодинна розмова про те, чому кухня - елемент політики, чому українські страви знають, але асоціюють з іншими національними кухнями, про змішування культур і кухонь як спосіб спрощення й “денаціоналізації” в СРСР, чи готові ми платити за високу українську кухню та інші питання.  

 

/ Приміщень, де були наші заклади, більше немає”. Розповідь пари з Маріуполя, яка перезапустила кафе у Львові.

/ Каву в кавуні, із собою”. Це пара, що виїхала з Херсона та відкрила кав’ярню в Івано-Франківську. 
Ці історії подібні дуже подібні між собою, головним чином тим, що їх місія - засвідчити єдність українців, звідки б вони не приїхали і де б  не були. 

 

/ Алкоголь допомагав на війні, якщо його споживали помірно. Видання «Бабель» розповідає про пиво, вино, ром, горілку та коктейлі на фронтах і в тилу Другої світової.

 

/ Співзасновник Poster, сервісу для автоматизації закладів харчування, розповів, хто швидко адаптувався до умов війни, як змінилися споживчі настрої українців та з якими проблемами стикаються ресторани на окупованих територіях

 

Аграрна тема

/ Попри окупацію південних регіонів, дефіциту фруктів та овочів не очікують. Про це заявив директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігор Віштак. Цього року через бойові дії та окупацію частини територій області Центру та Заходу України збільшили площі посадки овочів “борщового набору”. 
За словами Віштака, плодово-ягідних культур в Україні завжди було перевиробництво. Тому Вінницька, Чернівецька, Хмельницька,  Дніпропетровська, Львівська та Полтавська області, які є найбільшими виробниками, цілком зможуть забезпечити потреби українців. Із кавунами ситуація гірша. Дефіцит херсонських кавунів лише частково зможуть компенсувати південні та центральні області, решту доведеться імпортувати. Ціна буде відповідна. 

 

/ Індекс продовольчих цін ФАО вже третій місяць поспіль продовжує знижуватися, хоча в червні 2022 він усе ще був на 23 % вище, ніж рік тому. Така динаміка відображала зниження світових цін на рослинні олії, зернові та цукор, водночас ціни на молочні продукти та м'ясо зросли.
Після досягнення майже рекордного рівня в травні міжнародні ціни на пшеницю впали на 5,7 відсотка в червні. Зниження цін на більшість зернових було зумовлене сезонною доступністю нового врожаю в північній півкулі, поліпшенням умов урожаю в деяких великих виробників, включаючи Канаду, Аргентину, Бразилію та США, більш високими перспективами виробництва в російській федерації та уповільненням світового попиту на імпорт. Єдина крупа, яка здорожчала - це рис, оскільки на нього був високий попит, але мала пропозиція.
Ціни на рослинну олію впали на майже 8%. Міжнародні ціни на пальмову олію знизилися третій місяць поспіль, тому що сезонне зростання виробництва в основних країнах-виробниках збіглося з перспективами збільшення поставок з Індонезії на тлі великих внутрішніх запасів. Світові котирування цін на соняшник і соєву олію також знизилися. Світови попит знизився, адже напередодні витрати на ці види олії збільшилися. У випадку з ріпаковою олією, окрім нормування попиту, міжнародні ціни впали через надходження нового врожаю.
Ціни на молочку зросли на 4%. ЇЇ активно закуповували через занепокоєння щодо доступності молока пізніше цього року. Хвиля спеки на початку літа та низький обсяг виробництва молока в Європі лише підсилили цю стурбованість. До високого попиту додалися постійна обмеженість світової пропозиції та малі запаси. 
Середній індекс цін на м’ясо у червні зріс на майже 2%, встановивши новий рекорд і перевищивши на 13% показники попереднього року. Причини - труднощі постачання через російсько-українську війну, спалахи пташиного грипу в Північній півкулі, Китай та інші великі споживачі відновили імпорт деяких видів м’яса. 
Ціни на цукор в червні досягли найнижчого рівня з лютого. Світовий попит знизився, водночас виробництво цукру в Бразилії зросло. 

 

/ У липні ФАО збільшила прогноз щодо світового виробництва зернових у 2022 році на 7 млн тонн щодо прогнозу, зробленого місяцем раніше. Підвищення прогнозу головним чином зумовлене очікуваним збільшенням виробництва фуражного зерна. 
Прогноз загальносвітового споживання зернових у сезоні 2022–2023 років також підвищили на 9,2 млн тонн, хоча це все ж нижче за минулорічний рівень. Обумовлено це насамперед очікуваним скороченням споживання кормів.
У порівнянні з прогнозом місячної давності поточний прогноз ФАО щодо світових запасів зерна на кінець сезону у 2023 році був збільшений на 7,6 млн тонн, але все ж запаси на 0,6% нижчі, ніж показник попереднього року. 
Останній прогноз ФАО щодо світової торгівлі зерновими у 2022/23 роках на 4,8 мільйона тонн більше, ніж у минулому місяці, але водночас найменший за три сезони. Звісно, одна з найвагоміших причин - заблоковані українські порти. Також зменшені очікувані поставки від інших великів виробників, як-от Аргентина, США, Австралія. Збільшені прогнози експорту з Бразилії, Канади, Європейського Союзу та російської федерації не зможуть компенсувати цих скорочень. Зросте тільки торгівля рисом. 

 

/ За оцінками ФАО, 46 країн світу, зокрема 33 країни Африки, 10 країн Азії, дві країни Латинської Америки та Карибського басейну та одна країна Європи, потребують зовнішньої продовольчої допомоги. У цей список включили Україну, де війна призвела до появи значної кількості переміщених осіб, і Шрі-Ланку, яка зіткнулася з багатоплановою кризою і в якій зросли ціни й гострий дефіцит товарів першої необхідності.

 

/ Утім, ми маємо і деякі гарні новини. Завдяки звільненню Зміїного суттєво збільшаться обсяги експорту агропродукції. Повернення острова відкрило для барж друге гирло Дунаю - Бистре. 

 

/ У зоні бойових дій згоріло близько 350 000 га полів. А навмисні підпали росіян в окупованих регіонах  фіксують щодня. Водночас, якщо вірити Тарасові Сольському, першому заступнику Міністра агрополітики та продовольства, продовольчій безпеці країни це загрозу не несе. Також він зазначив, що врожай цьогоріч хоч і нижчий, ніж у 2021, але все ж вищий від середнього за останні п’ять років.  

 

/ Якщо продаж зерна не підняти до минулорічного рівня, ми можемо втратити до 10% ВВП, повідомила керівниця Агроцентру Kyiv School of Economics Марія Богонос. Загальна сума українських збитків і втрат через війну у сільському господарстві, за оцінками KSE Агроцентру, становить 27,6 млрд дол. Найбільша категорія – це непрямі втрати через морську блокаду українських портів, 11,9$ млрд та зниження виробництва, 9,6 млрд дол. Іще зерна та олії на $613 млн росія накрала. 
Через блокаду українських портів світові ціни на зерно різко зросли, в Україні вони значно впали. Якщо море не вдасться розблокувати, а виробники не зможуть продати свій врожай, у них не буде коштів для продовження виробництва у 2023 році. У кращому випадку, аграрії зможуть задовольнити  потреби лише внутрішнього ринку, який є досить невеликим. Таким чином, Україна ризикує втратити до 10% свого ВВП, якщо експорт зерна не буде відновлений до рівня 2021. 

 

/ Під час зустрічі між Україною, ООН, РФ та Туреччиною у Стамбулі (13 липня) сторони домовилися про деблокаду трьох українських портів для експорту зерна. 
Попередньо сторони узгодили такий механізм: зерно може відправлятися з трьох українських портів у конвоях у супроводі українських кораблів, одночасно діятиме режим припиненням вогню для захисту суден у географічних межах. Частково буде проведене розмінування. 
Одним з цих портів є Одеський. За даними українського Forbes, деблокада стосуватиметься й сусідніх портів: Чорноморського (м. Чорноморськ) та "Південного" (м. Южне).
В української сторони це викликає занепокоєння, адже зняття оброни з одеського берега зробить порт і місто вразливими до російського нападу. Йорук Ісік, морський експерт зі Стамбула, який відслідковував хід переговорів, сказав, що єдиний вихід у такій ситуації - розмістити румунський або турецький військовий корабель поблизу Одеси.
росія, своєю чергою, боїться, що порожні судна, які прибуватимуть в Одесу, насправді везтимуть західну зброю для України. Тому Військово-морські сили Туреччини перевірятимуть порожні кораблі, які прибувають в українські порти.
ООН створить командно-контрольний центр у Стамбулі для моніторингу рівня загрози для суден. 
Наразі залишається узгодити персонал та функціонування запропонованого центру. Окрім цього, відкритим залишається питання як розмінувати українські порти та застрахувати комерційні судна, що ходять Чорним морем. 
Варто зауважити, що офіційних документів ще ніхто не підписав. 
Більш детально про розблокування українських портів можна почитати у цьому та цьому текстах від українського Forbes. 

 

Волонтери 

/ 15 закладів Києва, в яких можна "підвісити" їжу та напої для військових.