Привіт-привіт, друзі! Поки ви печете паски, фарбуєте яйця та готуєте святкові кошики, ми шукаємо усе гастрономічне, що варте вашої уваги. Чергова підбірка уже тут!
Новини
10 квітня. У Рівному пиво «Жигулівське» тепер вироблятимуть під назвою «Віденське». По-перше, щоб позбутися будь-якого зв’язку з країною-агресором. А по-друге, тому що це його історична назва. Рецепт напою розробив австрійський пивовар і меценат, засновник Жигулівського пивзаводу, що в російській Самарі, Альфред фон Вакано. Більшовицька влада звинуватила його в шпигунстві й заслала в Оренбурзьку область, а пиво замість «буржуазного» «Віденського» стало «пролетарським» «Жигулівським».
12-14 квітня мережа кінотеатрів «Планета Кіно» провела NFT-аукціон, на якому продавала попкорн зі смаком української перемоги. Усього було 6 смаків: «Мужність ЗСУ», «Русскій карабль, що йде нах*й», «Сталевий характер Володимира Зеленського», «Смузі від бандерівця», «Український Крим», ну і звісно ж, «Паляниця». Завдяки аукціону зібрали 676 000 грн. Усі кошти пішли на потреби ЗСУ.
20 квітня у Венеції відкрилася виставка української художниці Жани Кадирової "Паляниця". У межах Венеційської бієнале мисткиня представила серію об’єктів, зроблених з річкового каміння у формі паляниці – традиційного українського хліба. А зараз назва національної випічки стала зброєю, що допомагає відрізняти друзів від ворогів.
Після початку війни Кадирова з Києва переїхала на Закарпаття. По приїзді художниця багато ходила околицями, і саме тоді звернула увагу на форму каміння в гірських річках. Свій проект вона створила в співпраці з Денисом Рубаном та Іваном Сауткіним.
Виставка відкрилася у венеційській галереї Continua і працюватиме до 30 червня 2022 року.
13 квітня Український пивний бренд «Чернігівське» продаватиметься у Нідерландах з початку травня . А весь прибуток буде передано організаціям, які надають гуманітарну допомогу Україні. Зазвичай цей бренд продається тільки в Україні й там виробляється, але власник провідних пивоварень компанії AB InBev у Європі вирішив випускати його в інших країнах. Пиво варитимуть не в Україні, а, зокрема, у Німеччині та Бельгії.
23 квітня Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова повідомила, що окупанти на захоплених територіях Луганщини змушують фермерів почати посівні роботи на користь агресора, а в Херсонській області грабують склади з українськи зерном та захоплюють агропідприємства. У пості на фейсбуці Денісова звернулася до Комісії ООН з проханням зафіксувати ці воєнні злочини рф.
Історії
Засновниця нашого проекту Олена Брайченко до Великодня написала текст для Fresco by Silpo. Про те, чому паску святять навіть ті, що зазвичай не ходять до церкви; як великодні традиції пережили радянщину, щоб потім їх беріг маркетинг; як святкували Великдень 300 років тому в Україні, а як сьогодні – в Бразилії – усе це можна почитати тут.
Про традиції святкування Великодня у родині Івана Франка (а заразом, по всій Франківщині) радимо цю докладну статтю.
Організатори престижної премії The Worlds 50 best restaurants збирають перелік гастрономічних ініціатив, ресторанів, барів, які допомагають Україні. Почитати про це можна тут.
Це дещо нетрадиційний формат для нашої підбірки, однак у просторах фейсбуку нам трапився один пост львівського ресторатора Всеволода Поліщука. Про те, які міфи про українську кулінарну спадщину доведеться розвінчувати (перед усім, для самих українців) і про пастку «моя мама\бабуся робили не так». Читати отут.
Як війна впливає на продовольчі ринки України та світу
• Продовольча та сільськогосподарська організація об’єднаних націй (ФАО) повідомила, війна в Чорноморському регіоні спровокувала потрясіння на ринку кукурудзи, пшениці й рослинних олій. За місяць (з лютого по березень) середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО підскочило на 12,6% й досягло історичного максимуму за весь час ведення статистики від 1990 року.
• Згідно прогнозів ФАО, війна може призвести до того, що у 2022-2026 роках від голоду потерпатиме на 13,1 млн людей більше, ніж якби її не було.
• Майже 50 країн залежать від росії та України у принаймні 30% потреб в імпорті пшениці. росія також є ключовим експортером добрив. У 2020 році вона була найбільшим експортером азотних добрив, другим провідним постачальником калію та третім за величиною експортером фосфорних добрив. Ціни на енергоносії також зростають, але переважно через ринкові умови.
• Експортну «дірку» від торгівлі на Чорному морі очікують закрити частково, збільшивши постачання пшениці з ЄС та Індії, а також кукурудзи зі США, Індії та Аргентини.
• ФАО збільшила запит на допомогу українським фермерам із 50 до 115 млн дол. США. За оцінками організації, ці кошти дозволять охопити 376 660 середніх та малих домогосподарств до грудня 2022.
• Перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький заявив, що в України є шанс залишитися у десятці найбільших світових експортерів продовольства, якщо найближчим часом вдасться розблокувати морські порти. Навіть якщо цьогоріч вдасться засіяти лише 70% відсотків посівних площ, на внутрішнє споживання йде до 40% виробленої продукції. Тому питання лише в тому, щоб розблокувати морську торгівлю (чому інакше ніяк, можна почитати у цьому матеріалі).
Підтримати волонтерів:
• З 20 квітня у магазинах торговельних мереж Fozzy Group — Сільпо, Le Silpo, Фора, Маркет super Thrash Траш та FOZZY Cash&Carry — постраждалі від російської агресії українці зможуть отримати продукти та товари, які вже передплачені благодійниками. Таку передплату здійснюють через платформу адресної підтримки громадян єДопомога.
Якщо ви потребуєте допомоги – реєструйтеся на платформі й залишайте заявку у розділі “Отримати допомогу”. Заявка може охоплювати будь-які товари з асортименту магазинів, окрім тютюну та алкоголю. Людина, яка залишала заявку, отримає СМС із кодом та штрих-кодом передплати в особистому кабінеті на платформі єДопомога. Цей код вона зможе використати на покупку потрібних їй товарів у вищезазначених магазинах-партнерах платформи. Код потрібно пред’явити на касі – дати просканувати штрих-код або продиктувати цифри касиру. Після отримання товарів чек про покупку надійде в особистий кабінет благодійника.
Якщо ви можете й хочете допомогти, то реєструєтеся в розділі «Допомогти онлайн», обираєте заявку й робите передплату. Це працює як поповнення віртуального рахунку постраждалих, кошти з якого можна витратити лише на товари в магазині. АБО ви можете самі усе закупити за обраною заявкою й передати з рук у руки. Потім зробіть фото та підтвердьте закриття потреби.
• У додатку Bolt Food запустили функцію «Подяка волонтеру». Щоб «підвісити» сніданок, обід чи вечерю, потрібно зайти в застосунок та обрати страву в категорії «Подяка волонтеру». Ресторани-партнери Bolt Food приготують їжу та передадуть її волонтерам
• 30 квітня пройде перша з благодійних вечерь проєкту The Victory Menu. Проект створений для допомоги маленьким фермерським господарствам України. Гроші від квитків на вечерю підуть на корми для тварин у найбільш постраждалі господарства та у фонд відбудови виробництв після перемоги. Усе відбувається за підтримки гастрономічного проекту «Топот» та сільповської «Лавки Традицій». Організатори пропонують шефам з усього світу надихатись рецептами прогресивних українських шефів та шефинь, впроваджувати меню з цими стравами у своїх ресторанах та збирати гроші на допомогу українським фермерам. Квитки, деталі – усе тут.
• Команда з понад 80 жінок з Коломиї готують на фронт сухі борщі для тероборони, ЗСУ та людям, яким потрібна гуманітарна допомога. Як і більшість волонтерських ініціатив, перші тижні війни працювали безоплатно. Але нині їм потрібна підтримка. Надати її можна тут.
• У київському закладі «Завертайло» для захисників можна підвісити заздалегідь посвячені паски та крашанки.
• Українські спеціалісти алкогольної індустрії запустили міжнародний проект BudmoUA, щоб підтримати волонтерські кухні українських ресторанів. Донейт – лише один з варіантів допомоги. Представники HoReCa можуть підтримати українців мерчем, проукраїнським коктейлем в меню, QR кодом сайту в барі або благодійним заходом. Усі інструкції знайдете за покликанням. Ініціативу вже підтримали бари з 6 країн.
Мирного Великодня й смачної паски, друзі!
Усе буде Україна!
#ДАЙДЖЕСТ#АНОНС