Презентаційне видання «Кулінарна дипломатія України» від Український інститут та Ïzhakultura розповість про минуле та сьогодення нашої національної кухні, запропонує рецепти страв, які зможе приготувати кожен, а також представить локальні продукти та справжні страви-візитівки країни.

Про проєкт вже розповідали задіяні у ньому експерти-дослідники та кухарі-практики. Тепер настав час надати слово менеджерам та координаторам роботи над виданням.

 

Артем Брайченко, засновник проєкту Ïzhakultura, видавництва Ïzhak, Центру гастрономічних досліджень; Голова секретаріату Британсько-українського товариства у Києві:

«Тішуся зростанню державних установ, які, долаючи труднощі інституційного становлення, репрезентують Україну за кордоном, сприяють розбудові міждержавного діалогу та посиленню міжнародної співпраці. Кулінарна дипломатія також є важливою частиною такої презентації. Гастрономічна історія та культура – невід'ємна складова загальної культури країни, тож для повноцінного та яскравого представлення України в світі конче необхідні проєкти та заходи, які зможуть професійно та грамотно їх висвітлювати.
Український Інститут, залучаючи до співробітництва на прозорій конкурентній основі недержавні інституції та приватні ініціативи, сприяє зміцненню довіри між державним і приватним секторами.
Синергія таких партнерств, на моє переконання, дає можливість досягати найкращих результатів»
 

 

Олександра Гайдай, програмна менеджерка напряму «Академічні програми» Українського інституту:

«Кухня, являючись частиною нашого повсякдення, є водночас важливим елементом української культурної спадщини. Рецепти страв часто стають предметом розмов і навіть суперечок. Кухня є одним з тих ключових елементів, через який ми презентуємо Україну іноземним гостям, тому у певному сенсі кожен з нас стає амбасадором української кухні у світі. Це видання стало викликом як для авторів, так і для кухарів, що прагнули розкрити різноманіття та колорит українських страв» 

 

Видання буде доступне он-лайн, а також згодом з'являться і друковані примірники. Слідкувати за новинами про нього можна на сайті Українського інституту та порталі їzhakultura.

 


 

Фото надані героями матеріалу