Привіт, друзі! Впродовж війни стається чимало подій, цього тижня у нас знову накопичилось предостатньо новин. І поганих , і хороших. Отож, ловіть свіжий дайджест!
Новини
3 березня влучання російської ракети вщент зруйнувало склад компанії GoodWine у селі Стоянка Бучанського району Київської області. На складі зберігали міцні напої, продукти, пиво, вода та безалкогольні напої, аксесуари для дому, книги, декор. Окрім цього, було 1,6 млн пляшок вина, включаючи 15 тис колекційних. Загальну суму збитків оцінюють в 15 млн євро. Частину продукції змогли врятувати. Тепер «вина, які вижили» можна придбати в магазинах мережі або замовити онлайн. 20 грн з кожної пляшки підуть на ЗСУ.
29 квітня. Через закриття портів України та порушення каналів постачання до Росії у зв'язку з російською «спецоперацією» на території України виробники бананів Еквадору щотижня втрачають близько $2,5 млн, йдеться у матеріалі еквадорського ресурсу El Universo. За повідомленням Еквадорської асоціації експортерів (Fedexpor), втрати зазнають не лише експортери бананів, а й постачальники іншої сільськогосподарської продукції країни, як-от троянди та креветки. З кінця лютого до кінця березня загальний обсяг експорту бананів до Росії в цьому напрямку з початку року скоротився на 16,8%, що призвело до втрати галуззю $18,75 млн. Обсяг поставок бананів в Україну був суттєво меншим, ніж на російський ринок, але через повне припинення постачання в українському напрямку учасники галузі також втратили близько $12 млн в обсязі експорту. Таким чином, загальні втрати галузі вже перевищили $30,8 млн.
30 квітня. Після тривалого голодування у Бучі померла 85-річна художниця Любов Панченко. 1960-ті роки вона відвідувала Клуб творчої молоді «Сучасник», де зустрічалися митці-шістдесятники, працювала у Проєктно-конструкторському технологічному інституті художником-модельєром та в Республіканському будинку моделей. Художниця створювала живописні та графічні роботи, ескізи одягу, аплікації та зразки вишивок. Також Любов Панченко оформлювала стіни столичного Музею Тараса Шевченка. Через національні мотиви у її творчості роботи мисткині за радянських часів не виставлялися. Художниця була почесною громадянкою Бучі та лауреаткою премії імені Василя Стуса. До початку повномаштабного вторгнення російських військ вона передала свої твори Музею шістдесятництва в Києві.
Під час окупації жінка місяць залишалася у своєму домі та голодувала – через неможливість самостійно ходити вона потребувала постійного догляду. 2 квітня, після звільнення Бучі, Любов Панченко перевезли у лікарню в Києві.
Як ми повідомляли раніше, «Лавка традицій» та проєкт «Топот» разом створили ініціативу The Victory Menu. Мета - об'єднати рестораторів усього світу, познайомити якнайбільше людей з українською гастрономією та підримати малих українських виробників і фермерів. Автори зібрали рецепти молодих шефів та шефинь, і пропонують ресторанам усього світу додавати їх у меню своїх закладів. Всі рецепти супроводжуються технологічною картою, фотографіями та особистою історією. Все, що потрібно зробити - взяти вподобану страву в меню і додати позначку #TheVictoryMenu. 30 квітня відбулася перша вечеря проекту в у Львові, в ресторані «Дуже висока кухня». На вечері були присутні 30 гостей зі Львова та інших міст країни, а також група французьких журналістів. Меню вечері: палянички з копченим салом, бринзею та дикоросами; паляниця від Павла Бондаренка та вершкове масло з диким часником; асорті паштетів: курячий з п'яною вишнею, грибовий, з фіолетової квасолі, запечених баклажанів; асорті сирів від «Львівської сироварні Джерсей»; зелений борщ на бульйоні з трав та корінців з буряковим яйцем і шотом з квашеною кропивою; перловка з сиром та осетром або витриманою яловичиною на вибір та соусами від гастромайстерні «Боїм»; львівські андрути зі згущиком, тертою ружею та смаженою ліщиною; крафтове пиво «Правда» та вина з виноробень «Бейкуш» і Shabo.
4 травня. Україна та Велика Британія юридично закріпили скасування ввізних мит і тарифних квот у двосторонній торгівлі, підписавши відповідну угоду. Вона діятиме 12 місяців, але може бути продовжена за домовленістю між сторонами на новий термін. Очікують, що це дасть українському бізнесу змогу збільшити експорт товарів з високою доданою вартістю. Йдеться, в першу чергу, про борошно, зерно, молочну продукцію, м’ясо птиці та напівфабрикати, томатну пасту, мед, кукурудзу, пшеницю, соки, гриби, цукор тощо. Саме ці товари Україна традиційно експортує до Великої Британії.
5 травня. Український заклад Parovoz Speak Easy ввійшов до короткого списку Найкращих міжнародних коктейль-барів, а команда стала найкращою у Європі за версією Tales of the Cocktail (іноді скорочується до Tales або TotC). Це щорічна торгова конференція, фестиваль та зібрання професіоналів коктейльної та алкогольної промисловості.
5 травня. Ольга Мартиновська та Володимир Ярославський пишуть нову книгу - «Смілива українська кухня», яка б розповідала сучасну історію сучасної української кухні. Вона стане частиною спільного благодійного проекту кухарів, про який ми розповідали раніше.
12 травня гастродослідниця Марія Банько (про чиї матеріали ми так часто любимо тут розповідати) проведе в київському гастрономічно-мистецькому просторі «Остання барикада» лекцію. «Будемо говорити про «понеділки без м’яса», благодійні різдвяні вечері та «Сади перемоги». Про те, як вибір страв на сніданок в тилу впливає на боєздатність армії на фронті. Про те, чи допомагає морква знаходити диверсантів у темряві і хто і навіщо створював такі міфи. Про ельфійське печиво, «рецепти в окопах» та про грядки на підвіконні. А ще поговоримо про те, як світова кулінарна спільнота відреагувала на повномасштабне вторгнення Росії». Після лекції буде вечеря з фірмовим борщем, варениками з картоплею та гусячою печінкою, кавою та чаєм. Квитки, реєстрація та інші подробиці за посиланням.
15-22 травня в Мюнхені пройде Ukrainian foodmate pop-up store. На ньому будуть представлені українські бренди крафтових солодощів, кави, чаю, одягу, кераміки, свічок та декору. Частина коштів піде благодійній організації «Місто добра», яка зараз облаштовує притулок для українців, що втекли із зони бойових дій. Відкриття відбудеться 15 травня о 12 годині в мюнхенському Hotel WunderLocke.
Історії
Війна повертає дефіцит. Національний виробник кетчупів та консервації «Чумак», що належить Delta Wilmar, уже два місяці не може доставити свої продукти в українські магазини. Виробничі потужності і склади розташовані в Каховці, яку російські війська окупували в перші дні війни. Завод Coca-Cola у Великій Димерці неподалік від Броварів постраждав від обстрілів та майже місяць перебував під окупацією росіян. Щоб забезпечити понад 100 000 торгових точок хоча б основним напоєм компанії, Coca-Cola почала імпортувати з Чехії та Польщі. Заводи в Чернігові, Миколаєві та Харкові, які варили пиво під марками «Чернігівське», «Рогань», «Янтар», Staropramen, Stella Artois, закриті. Компанія виводить пиво «Чернігівське» на бельгійський ринок. Ось повний текст Forbes про те, на які відомі марки харчових продуктів збережеться дефіцит.
Український ресторан Veselka в Нью-Йорку відкрив волонтерський штаб, який збирає допомогу для України. Тут весь час проводять благодійні події, також влаштовують тижні, коли весь прибуток від продажу борщу або вареників відправляють у фонди, що підтримують українців. Найкращий ресторан світу NOMA став одним з перших зіркових закладів, який на самому початку повномасштабної війни публічно підтримав Україну і ще 4 березня всю виручку за день передав на гуманітарні потреби українців. Шеф-кухар токійського NARISAVA, який входить до 50 кращих ресторанів світу, пригощає онігірі всіх, хто передав у фонд UNISEF понад 1000 єн (близько 230 гривень) для забезпечення гуманітарних потреб України. Словом, ловіть новий матеріал Марії Банько про 25 відомих закладів світу, які підтримують Україну. А ще можна сходити на їхні сторінки в гугл та соцмережах і подякувати відгуком на 5-зірковим відгуком)
Що відбувається з нашим (і не тільки) сільським господарством
26 квітня. За прогнозами британської розвідки, у 2022 урожай зернових в Україні буде приблизно на 20% нижчим, ніж минулоріч. Причина - скорочення посівних площ через війну. Зменшення поставок українського зерна спричинить інфляційний тиск, через що ростимуть світові ціни на зерно.
26 квітня. The Guardian посилаючись на Світовий банк повідомляє, що через війну в Україні продукти харчування та енергія залишаться дорогими протягом наступних трьох років. Також високі ціни на сировину можуть призвести до стагфляції – млявої діяльності в поєднанні із сильним тиском на вартість життя. За словами віце-президента Світового банку, це є найбільшим товарним шоком, який світ переживав з 1970-х років. З прогнозом про високі ціни до 2024 погоджується й Міністр агрополітики Микола Сольський. Про те, як намагаються вивезти 20 мільйонів тон зерна без портів і як в Україні справи із продовольчою безпекою, можна прочитати в інтерв’ю Економічної правди із Сольським (спойлер – усе гаразд, утім експорт гречки, жита та вівса на час дії воєнного стану таки довелося обмежити).
28 квітня. Forbes із посиланням на Асоціацію виробників молока повідомляє, що через війну до кінця року кількість великої рогатої худоби може зменшитися приблизно на 8-10%. У мирний час цей показник був би в 5 разів меншим. Втрати виробництва в Асоціації оцінюють у межах 19,5%. Причина – скорочення чисельності корів та об’ємів надоєного молока. Для розуміння, найбільші виробники – це Чернігівська, Харківська, Київська, Сумська та Житомирська області. Щоб повністю повернутися до довоєнних показників потрібно буде не менше пʼяти років та державна підтримка галузі, вважає аналітик Асоціації Яна Лінецька. Водночас, більшість ферм, де були окупанти, може відновлювати роботу.
30 квітня. Деякі роздрібні мережі у Британії обмежують продаж соняшникової олії 2-3 пляшками, адже через війну Росії проти України виникли перебої з поставками. До війни Британія імпортувала 83% соняшникової олії, найпопулярнішого тамтешнього вибору для готування, з України. Тепер британські ресторани та харчові бізнеси, яким для виробництва потрібна соняшникова олія (виробники чіпсів, наггетсів, рибних паличок та ін.) зіштовхнулися з серйозним викликом. Настільки, що британські агенції з харчових стандартів заявили в березні, що виробники замінюють кулінарну олію рапсовою так «терміново», що деякі з них не встигли змінити свої етикетки. Місцеві новини повідомляють, що мережі супермаркетів в Іспанії, Греції, Туреччині, Бельгії та інших країнах мають обмежені закупівлі олії, іноді пояснюючи це як запобіжні заходи перед збільшенням попиту. У США, два з трьох основних експортних ринків харчової олії, якими користуються пекарі, перебувають у повному розладі — соняшникова олія з України та пальмова олія з Індонезії. Індонезія, своєю чергою, обмежила експорт через напружену продовольчу ситуацію, спричинену війною. Читати, як далі розвиваються ці ланцюжки й до чого вони призводять, можна у тексті The New York Times.
А особливої уваги варте те, що росіяни роблять із нашим зерном на окупованих територіях.
Вони вкрали й вивезли вже приблизно 400 тис. тонн зерна. Як наслідок, українці на непідконтрольних територіях залишаються без вітчизняного продовольства й можуть опинитися на межі голоду. Із Луганщини росіяни вивезли або знищили обсяг потреб жителів області у зернових майже на три роки. Тим часом, загарбники намагаються "проекспортувати" вкрадені запаси до інших країн. У Криму на російське судно завантажили 27 тисяч тонн зерна і спробували продати його Єгипту, але після відмови змінили напрямок на Ліван та Сирію. Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко у коментарі Економічній правді (ЕП) підкреслив, що українські дипломати завадили росії доставити це зерно в Александрію. Окрім цього, МЗС вже звернулося до ліванських та сирійських органів, аби вони арештували крадений вантаж, якщо російський сухогруз зайде в їхні порти.
Окрім хліба, росіяни вивозять із захоплених областей овочі й сільськогосподарську техніку. Продукти вони купують у місцевих за безцінь або ж просто відбирають силою. У Росії через санкції та загальносвітовий дефіцит продовольча інфляція в березні становила 18,75%. Панічні закупівлі цукру місяць тому показали, що російське суспільство дуже чутливе до подорожчання продуктів. Тож недопущення зростання цін у магазинах (шляхом викрадення наших продуктів) є одним з головних факторів стабільності для путінського режиму.
Волонтери
Zhygun Herbs продовжують роботу в умовах війни й допомагають волонтерам у Києві. Зараз готують партію заспокійливого "Чаюна-Баюна" для постраждалих сіл і містечок Київщини. Якщо хочете підтримати місцевого виробника, придбавши трав’яний мікс для чаю, зробити це можна отут.
До речі, іще про підтримку локальних виробників. Запорука нашої перемоги не лише у волонтерській діяльності, але й у тому, що економіка буде працювати. Тож ми потроху будемо розповідати про бізнеси, які можна й варто підтримувати (не на правах реклами).
«Димне м’ясо від Тараса» створили готові до вживання страви під назвою "Наїдки від Тараса", які можуть довго зберігатися без холодильника. Усе м'ясо, що входить до складу, готується на вугіллі від спалювання дубових дров. Інколи банка містить у собі цілу страву, як-от «Гречка з грибами та свининою» чи «Копчений оселедець з картоплею». Увесь асортимент смаків і замовлення - тут.
Бізнес крафтових ферментованих соусів HolyShit!Pepper! намагається продовжувати роботу в нових умовах. Вони безкоштовно виготовляють соуси для волонтерських кухонь. Однак ніхто не заперечуватиме, якщо ви підтримаєте їх, придбавши баночку чи дві соусів. Зробити це можна осьдечки.
Авторська Кухня Українська, Пані Стефа, Seeds and Roots. Ukrainian Culinary Heritage Project, Практична кухня. Забуте і нове, «Не пам’ятники», Клуб Галицької Кухні/Klub Kuchni Galicyjskiej/Galician Cuisine Club разом організували благодійний гастрономічний лекторій, щоб зібрати кошти на підтримку ЗСУ. Лекції проводять в ZOOM двічі на тиждень (в суботу і вівторок о 19.00год.), починаючи з 16 квітня 2022р. Розповідають про польову кухню козаків, столи галицьких аристократів, смаки Франкової кухні, про історію борщу та інші цікаві теми кулінарно-історичної тематики. Спікери -дослідники кулінарної культури України, історики, науковці, нащадки відомих шанованих родин, провідні фахівці кулінарної та кондитерської справи. Будь яка ваша пожертва дасть доступ до лекції на вибір, а переказ від 1000 гривень і більше - до усіх (наживо чи пізніше у записі). Зібрані кошти підуть волонтерській організації «Львівський Лицар», яка першочергово спеціалізується на забезпеченні підрозділів ЗСУ високотехнічним та оптичним обладнанням. Програма лекторію та реквізити для оплати за посиланням.
Усе буде Україна!
“
1123123123
#ДАЙДЖЕСТ#АНОНС