Матеріал публікується завдяки пожертвам та волонтерській підтримці, наданим Центру гастрономічних досліджень від спільноти їzhakultura. Підтримайте подальшу публікацію матеріалів!


Привіт, друзі! Наш щотижневий дайджест уже тут. Новин чимало, надто тих, що стосуються “зернової угоди”. Отож слідкуйте, щоб не пропустити найважливіші речі. 

 

Новини

 

1 серпня. Чайна компанія ekaterra, якій належать бренди Lipton, Saito та Brooke Bond, припиняє діяльність у росії. Таким чином, виробництво в рф припиниться до кінця 2022 року, а продажі - незабаром після цього. 

 

5 серпня. Музикант Паліндром випустив композицію “Кафе Надія” про існуючий закладу Львові. Пісня була написана ще минулої осені як «реклама» кафе, але зараз, за словами автора, вона набула нових сенсів: “про місце сили, про Надію в кожному з нас”. 

 

9 серпня відбудеться вебінар за участі знавця історії Буджаку та автора проекту “Їсторія Південної Бесарабії” Володимира Полторака. Який борщ їв український гетьман Богдан Хмельницький? Чи існувала мамалига до появи кукурудзи на Європейському континенті? Який античний фастфуд міцно закріпився в південній українській кухні? Приєднуйтеся у вівторок о 17:00 за зум-лінком, якщо цікаво дізнатися. 

 

Агротема

 

26 липня. Станом на кінець червня 2022 року Індекс доступності продовольства (ІДП) знизився на 47% від показників до повномасштабного вторгнення. Основна причина - сезонне подорожчання продуктового кошика: молоді овочі та фрукти дорожчі за минулорічні, а російська окупація Херсонської області - одного з головних виробників овочів - зробила це ще більш відчутним. Утім, на початку липня ціни вже почали повертатися до норми. 
У липні Індекс продовольчих цін ФАО продовжив знижуватися 4-й місяць поспіль – на 8,6%, у порівнянні з червнем. Тим не менш, він залишився на 13,1 % вищим, ніж у липні 2021 року. Здешевшання відбулося в усіх групах товарів. 
Частково завдяки “зернові угоді” між Україною, Туреччиною, ООН та рф, а частково завдяки збору врожаю в північній півкулі, світові ціни на пшеницю впали аж на 14,5% . 

 

28 липня. російські окупанти почали вивозити з окупованого Сходу та Півдня не лише пшеницю, а й насіння соняшника. Російська служба ВВС виявила, що рф краде з тимчасово окупованих територій Херсонської, Запорізької та Харківської областей насіння соняшнику та соняшникове масло. Головні тези матеріалу:
•  За словами окупаційної влади, створили "Державну зернову компанію", яка запровадила індикативні ціни не лише на зернову, але й на олійну продукції. Щоправда, не вказали, яка держава її створила - в реєстрах України її немає, а зафіксувати її в реєстрах росії означає визнати окупацію українських територій юридично.
•  Замовники на вивіз зерна стверджують, що насіння “офіційно куплене”... найімовірніше, в окупаційної влади, яка перед тим “націоналізувала” сільгосппродукцію державних українських підприємств та стратегічного резерву, запасеного на випадок війни.
•  Зазвичай соняшник вивозять в Крим або на маслоекстракційні заводи в росію. Хоча є відомості, що маслозавод в Мелітополі теж працює. Його власник, за даними українських медіа, близький до очільника окупаційної "військово-цивільної адміністрації" Запорізької області Євгенія Балицького, якого звинуватили у держзраді. 
•  Щоб реалізувати свою продукцію на непідконтрольних територіях, фермери мають зареєструватися у “військово-цивільній адміністрації”. У тих, хто не хотів цього робити (а таких було багато) просто забрали все - і продукцію, і техніку. 
•  Дрібні й середні господарства, що не виїхали, змушені продавати свій товар за заниженою в 4-4,5 рази ціною. Продають собі на шкоду, щоб поповнити запаси оборотних коштів для купівлі солярки та добрив. За таких умов засіватися на наступний сезон немає сенсу. Доки не прийдуть наші ЗСУ ;)

 

29 липня. Цього року Україна планує зібрати до 20 мільйонів тонн пшениці, що є вп’ятеро більше внутрішньої потреби. Окрім цього, повідомляють про запаси якісної пшениці з минулого року. За словами першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Висоцького, цього року було посіяно значно більше гречки, ніж у попередні роки. Тож ми зможемо повністю задовольнити внутрішній ринок – ціна вирівняється. Аналогічна ситуація з житом, вівсом та іншими культурами. Тому значна частина продовольства може бути експортована.

 

Унаслідок нічних обстрілів Миколаєва 31 липня загинув Герой України, власник зерноторгової компанії “Нібулон” Олексій Вадатурський разом з дружиною. У 2021 році Forbes оцінив його статки в $430 млн, тоді він займав 24 місце в рейтингу найбагатших українців. “Нібулон” - одна з найбільших аграрних компаній України. 6 липня із загиблими попрощалися у Володимирському соборі в Києві. Відспівав подружжя святійший патріарх Філарет. Попрощатися прийшли кілька сотень людей.
Однією з версій слідства у справі про загибель внаслідок ворожого обстрілу засновника “Нібулону” є умисне вбивство, повідомив генеральний прокурор Андрій Костін. 

 

Стан справ із “зерновою угодою”

1 серпня. Міністерство інфраструктури України розглядає можливість включення порту "Миколаїв" наступним до ініціативи безпечного "зернового коридору".
"Незабаром ми перейдемо до консультацій. Ми дуже хочемо зробити це (відвантаження українського зерна) з портом "Миколаїв" - це дуже важливо. Цей порт, з огляду на те, що там зараз точаться бойові дії, до першого етапу не увійшов . Але ми нічого не забуваємо і будемо над цим працювати", - повідомив міністр Олександр Кубраков під час онлайн-марафону новин у понеділок.

Того ж дня, 1 серпня вранці з Одеси відчалило судно RAZONI під прапором Сьєрра-Леоне із 26 тис. тонн української кукурудзи. Уперше від початку повномасштабного російського вторгнення зерновоз вирушив з одеського порту. Це стало можливо завдяки досягнутим у Стамбулі домовленостям за посередництва Туреччини і ООН, про які ми розповідали у попередньому випуску. 

Ввечері 2 серпня Міністерство оборони Туреччини підтвердило прибуття Razoni. Його інспекцію провела спільна контрольна група, до якої увійшли й українські, і російські чиновники. Потім зерновоз попрямував до Лівану. 
Нагадаємо, за домовленостями, Координаційний центр в Стамбулі перевіряє усі судна, які йдуть у та з українських портів. росія зобов’язалася не нападати на цивільні судна, які йтимуть спеціальним коридором, а також на порти “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”. Натомість Україна відповідає за безпечний прохід у своїх територіальних водах. І право будь-яких перевірок у своїх портах чи акваторіях залишається винятково за нами. 

5 серпня зранку з портів “Чорноморськ” (уперше) та Одеського вирушив перший караван суден з українським збіжжям. На борту трьох балкерів NAVI STAR, ROJEN та POLARNET сукупно 57 тисяч тонн української кукурудзи в рамках «зернової ініціативи».  Мінінфраструктури має надію забезпечити здатність портів опрацьовувати понад 100 суден на місяць. 

6 серпня в порт «Чорноморськ» під завантаження прибув балкер FULMAR S під прапором Барбадосу. Це перше прибуле судно з моменту повномасштабного вторгнення росії. Як зазначив Міністр інфраструктури Олександр Кубраков, планують уже за 2 тижні вийти на рівень щонайменше 3-5 суден на добу. Мета - 3 млн тонн перевалки сільгосппродукції на місяць. Наступного тижня також повинен запрацювати найбільший український порт “Південний” в Одеській області.  

7 серпня. З портів «Одеса» та «Чорноморськ» вийшов другий караван з українським продовольством. На борту 4 балкерів MUSTAFA NECATI, STAR HELENA, GLORY та RIVA WIND майже 170 тис. тонн агропродукції. Судна прямують до портів Італії, Китаю та Туреччини. 

31 липня. Ліван наклав арешт на корабель, на якому російські окупанти перевозили крадене українське ячмінне і пшеничне борошно. За даними Посольства України в Бейруті, судно завантажили в окупованій РФ Феодосії зерном, яке росіяни вкрали з Запорізької та Херсонської області. Вантажне судно Laodicea, в якому окупанти перевозили українське борошно вагою 10 тисяч тонн, прибуло 27 липня до Тріполі на півночі Лівану.
Загалом, експорт продовольства з Криму зріс у 50 разів після вторгнення Росії. Правоохоронні органи України довели причетність 78 суден до незаконного транспортування краденого українського зерна. У цьому списку фігурувало й Laodicea. 

4 серпня стало відомо, що суд у Тріполі зняв арешт із судна. Незважаючи на надані докази, суд не взяв до уваги позицію компетентних органів України. МЗС України закликало ліванську сторону скасувати рішення та вжити заходів задля попередження подальших спроб використовувати Ліван для оборудок із краденими українськими зерновими. Раніше Посольство України подало пропозицію уряду Лівану закупити крадене зерно за пільговими цінами. Пропозицію узгодили з власниками продукції в Україні. 

 

Волонтери 

 

15 закладів Києва, в яких можна "підвісити" їжу та напої для військових

 

Ми пам’ятаємо, що раніше розповідали про локальних виробників, яких можна підтримати. Так от, дослідниця та засновниця локації “Бринзарня” у Приморському Лариса Титикало створила лінійку спецій, характерних для бессрабського регіону - “Аромат Бессарабського степу”, “Загадкова Бессарабія”, “Вогонь Бессарабії”. 
Замовити їх можна на сторінці тієї ж таки “Бринзарні”.